“Hayaletler” Karlovy Vary Film Festivali’nde


“Hayaletler” Karlovy Vary Film Festivali’nde
Hayaletler

Azra Deniz Okyay’ın ödüllü filmi Hayaletler, dünyanın önde gelen festivallerinden Karlovy Vary Film Festivali’nde gösterilecek. 20 Ağustos’ta başlayacak festivalin, dünyanın önde gelen yönetmenlerini ve yılın en dikkat çekici filmlerini bir araya getiren bölümü “Horizons”a seçilen Hayaletler, yönetmen Azra Deniz Okyay’ın da katılımıyla 20, 21 ve 27 Ağustos tarihlerinde Çekyalı sinemaseverlerle buluşacak.

Geçen yıl pandemi koşullarında çevrimiçi düzenlemeyi reddederek erteleme kararı alan festival bu yıl, 20-28 Ağustos tarihleri arasında 55. kez düzenlenecek. Türkiye’den “Hayaletler” ile birlikte Semih Kaplanoğlu’nun son filmi “Bağlılık Hasan”ın da yer aldığı “Horizons” bölümünde; Apichatpong Weerasethakul, Julien Temple, Gaspar Noé, Miguel Gomes, Céline Sciamma, Sergei Loznitsa, Christos Nikou, Karim Aïnouz, Joachim Trier, Clio Barnard, Jasmila Žbanić, Jacques Audiard, Sean Durkin, Paul Schrader, Ryûsuke Hamaguchi, Nadav Lapid gibi dünyanın dört bir yanından usta yönetmenlerin son filmleri yer alıyor.

‘Hayaletler’ Taipe’de yarışacak
Hayaletler, gelecek ay da Taipei Film Festivali’nde yarışacak. Tayvan’ın başkenti Taipei’de düzenlenen ve 23 Eylül-7 Ekim tarihleri arasında 23.sü yapılacak festivalde seyirciyle buluşacak Hayaletler, ilk ya da ikinci uzun filmini çekmiş yönetmenlerin filmlerinin yarıştığı Uluslararası Yeni Yetenek Yarışması’nda jüri önüne çıkacak.

Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, İrlanda, İzlanda, Danimarka, İsveç, Norveç ve İtalya’nın da aralarında olduğu otuz MUBI ülkesinde çevrimiçi gösterimini sürdüren Hayaletler, çok yakında Almanya, Avusturya, İsviçre ve Yunanistan’da sinemalarda seyirciyle buluşacak. Hayaletler’in Türkiye sinemalarındaki vizyon tarihi ise pandemi dolayısıyla belirsizliğini koruyor.

Elektriklerin kesildiği o gün
Türkiye’nin tamamında saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçen ve o gün İstanbul’un Sucular mahallesinde yaşananları dört farklı karakterin iç içe geçen hikâyeleri üzerinden anlatan filmin başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir paylaşıyor. Görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, kurgusunu Ayris Alptekin ve sanat yönetmenliğini Erdinç Aktürk’ün üstlendiği filmin çok konuşulan müziklerini de bağımsız müzisyen Ekin Fil yaptı.

Venedik’ten yola çıktı
Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği ve yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği Hayaletler, Eylül 2020’de dünya prömiyerini yaptığı 77. Venedik Film Festivali’nde Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası‘nın (Venice International Film Critics’ Week) Büyük Ödül’ünü almıştı. Türkiye prömiyerini yaptığı 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında ödüller kazanan film, 61. Selanik Film Festivali’nde İnsani Değerler Ödülü ve Sinema ve Televizyonda Çalışan Kadınlar Ödülü’nü almış, 36. Varşova Film Festivali‘nde de Genç FIPRESCI Jürisi tarafından En İyi Film seçilmişti.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir