“İguana Tokyo” 42. İstanbul Film Festivali’nde Yarışıyor

Iguana Tokyo filmi
Iguana Tokyo

Kaan Müjdeci’nin yazıp yönettiği ikinci uzun metraj filmi “İguana Tokyo”, 42. İstanbul Film Festivali’nin Altın Lale Ödülü için Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 11 film arasında! Başrollerini Saadet Işıl Aksoy, Ertan Saban ve Deniz Ülkü’nün paylaştığı filmin festival kapsamındaki gösterimi, film ekibinin de katılımıyla 13 Nisan Perşembe akşamı Atlas 1948 Sineması’nda gerçekleşecek. adlı bir sanal gerçeklik oyununun insan dünyasını zapt edişini sıradışı ve zekice bir anlatımla beyazperdeye taşıyan film, Tokyo’da yaşayan üç kişilik sıradan bir ailenin cesur bilinçaltını konu alıyor.

M² Adlı Sanal Gerçeklik Oyununda Kurallar Basittir!

Yakın geleceğin Tokyo’sunda, şehrin her köşesi, tüm sosyal katmanları M² isimli sanal gerçeklik oyununun büyüsü altındadır… Her yaştan ve statüden insanın kendini içinde özgürce kaybedebildiği bu oyun, sıradan bir aile için kazananın aileyi yönettiği tehlikeli bir deneyime dönüşür. Gerçekle fantezi arasındaki ince çizgi bulanıklaşırken M² yaşam alanlarını kontrol edip ailenin gündelik hayatını yeniden tanımlamaya başlar. Kurallar basittir: Kim kazanırsa evdeki kişisel alanı büyür, daha büyük metrekareye sahip olan evi de yönetir. Ailenin M²’yi en iyi oynayan ferdi olan 14 yaşındaki Tokyo, elindeki bu güç sayesinde gerçeklikle gerçek olmasını istedikleri arasında gezinir. İnsanların gerçeklikten kolayca kaçabildiği yeni dünyada sadece hayvanlar dışarıdadır. Devasa, yeşil bir iguana insanların iki dünya arasında yavaş yavaş kendilerini kaybetmelerine tanık olabilen tek canlıdır…

42. İstanbul Film Festivali’nin Altın Lale Ödülü için Ulusal Yarışma kategorisinde 11 finalist arasında yer alan “İguana Tokyo”nun festival kapsamındaki gösterimi, film ekibinin de katılımıyla 13 Nisan Perşembe akşamı Atlas 1948 Sineması’nda gerçekleşecek. Dünya prömiyerini 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapan film, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü kazandı.

Kurgusuna, “Sarayın Gözdesi” ile En İyi Film Kurgusu dalında Oscar’a aday gösterilen Yorgos Mavropsaridis’in imza attığı “İguana Tokyo”nun görüntü yönetmenliğini, Altın Ayı ödüllü “Beden ve Ruh” filminin görüntü yönetmeni olan Máté Herbai yaptı. Müziklerini Kazuya Nagaya ve Soundwalk’un yaptığı filmin sanat yönetmenliğini birçok ulusal ve uluslararası birçok ödül kazanan Meral Efe Yurtseven ve Emre Yurtseven, dijital sanat yönetmenliğini ise Ali Demirel üstlendi. Kaan Müjdeci ve Ryohei Tsutsui’nin yapımcı, Kanat Doğramacı’nın ortak yapımcı olduğu filmin yardımcı yapımcıları arasında ise Tatiana Detlofson, Madlen Kamhi, Tanay Abbasoğlu ve Ali Emir Tapan yer alıyor. Çekimleri Tokyo ve İstanbul’da gerçekleştirilen filmin dili ise Japonca ve Türkçe.

Iguana Tokyo
Afiş

“İguana Tokyo” Hakkında

69. Cannes Film Festivali kapsamındaki Cannes Atölye – Cannes L’Atelier’e davet edilen toplam 15 proje arasında yer alan “İguana Tokyo”, Japonya’da 1974’ten bu yana Kültür Bakanlığı UNIJAPAN kuruluşu tarafından sağlanan Bunka-cho film fonundan destek almıştı. Film, 76. Venedik Uluslararası Film Festivali kapsamında yer alan Venice Gap Financing Market’a davet edilmişti.

Kaan Müjdeci 2019 yılında “İguana Tokyo”yu “İguana Tokyo Prologue” adlı bir sanat eserine dönüştürmüş ve bu eser Tokyo Arts and Space Hongo’daki “Compiling Behaviors, Digesting Actions” başlıklı sergide sanatseverlerle buluşmuştu. Dünya prömiyerini 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapan film, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü kazanmıştı.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar