K! Kültüral Performing Arts Şubat Programı Açıklandı!

Bağımsız kültür sanat alanı K! Kültüral Performing Arts, Şubat ayında Madam Giyotin, AB Uyumlu Aile, Oda Komşum Richard Wagner ve PARAVANLAR oyunlarının yanı sıra sahnesinde konuk ettiği toplulukların birbirinden etkileyici oyunlarını seyirciyle buluşturuyor.

Başta sahne sanatları olmak üzere tüm sanat disiplinlerine açık bir ortak platform düşüncesi olarak temelleri atılan bağımsız kültür ve sanat alanı K! Kültüral Performing Arts, sahnede ve dijitalde birbirinden başarılı tiyatro yapıtlarını seyirciyle buluşturmaya devam ediyor. Şubat ayında K! Kültüral Performing Arts kendi prodüksiyonları Madam Giyotin, AB Uyumlu Aile, Oda Komşum Richard Wagner ve PARAVANLAR oyunlarını hem sahnede hem de jetgise.com üzerinden dijitalde tiyatro izleyicisiyle buluşturacak. K! Kültüral, kendi prodüksiyonları dışında Sıfırla Bir Arasında, Faust, Pireli Varyete, Düşenler, La Loba, Pasaport Or Passport Oder Reisepass, Prima Facie, Kreutzer Sonat, Gelişine Vole, Çekmeceden Yıldızlara, Bernarda, Tut Elimden Rovni, Burada Bize Yer Yok, Düşenler, Bir Delinin Güncesi, Bana Amy De ve Bir Istakozu Öldürmenin En İnsancıl Yolu oyunlarını sahnesinde ağırlayacak.

K! Kültüral Performing Arts Şubat2ın İlk Oyunları
K! Kültüral Performing Arts

K! Kültüral Performing Arts Şubat ayının ilk haftasındaki oyunlar:

1 ŞUBAT 2022 SALI 20.30
MADAM GİYOTİN (Kültüral Performing Arts)

Feminist oyun yazarı Olympe, gözü pek suikastçı Charlotte, cesur casus Marienne ve inatçı, ileri görüşlü kraliçe Marie… Gerçek hayatta yolları hiç kesişmemiş olsa da eylemleri ve fikirleriyle aynı tarihin, Fransız Devrimi’nin birer parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş dört kadın. Madam Giyotin, bu dört kadını zamansız ve mekansız bir ortamda buluşturuyor. Olympe de Gouges’nin zihninde bir araya gelen karakterler, tıpkı gerçek hayatta yaptıkları gibi, kendilerine verilen öyküyle yetinmeyip hikayelerinin kontrolünü ellerine alıyorlar. Şiddeti ve komediyi yan yana getiren, seyirciyi eşitlik ve kardeşlik kavramları üzerine farklı düşünmeye sevk edecek özgün ve merak uyandırıcı bir kadın buluşması…

2 ŞUBAT 2022 ÇARŞAMBA 20.30
SIFIRLA BİR ARASINDA (Alt Sahne)

Parçalanmış bir şimdinin içinde hapsolan dört kişinin gündelik olanla mücadelesi. Dönüşümün zorunlu olduğu noktada yolunu kaybedenlerin, kelimelerini arayanların sesi… Dış dünyanın içeride yarattığı kırılmanın etkisiyle, kendilerine uzak düşen, harekete geçemeyen, hiçbir şeye, birbirlerine bile dokunamayanların hikayesi.

3 ŞUBAT 2022 PERŞEMBE 20.30
FAUST (Arsız Kumpanya)

“AZ ANLAŞILIR, ÇOK UYDURMA VE BİR DAMLACIK DA GERÇEK…”

4 ŞUBAT 2022 CUMA 20.30
PİRELİ VARYETE (Beden İşleri)

Franz Kafka’nın “Akademi İçin Bir Rapor” öyküsünden hareketle tasarlanan oyun, Beden İşleri yapımı ile sahneye taşınıyor. Uygar dünyanın varyetelerinde sarsılmaz bir yer edinmiş olan şov maymunu Pireli’nin, insanlık ve maymunluk arasında sıkışıp kalma öyküsüdür Pireli Varyete. Tabiatından koparılan Pireli artık ne insan ne de maymundur, kendi varlığına bile yabancılaşan bir “şey”dir sadece…

5 ŞUBAT 2022 CUMARTESİ 20.30
ODA KOMŞUM RICHARD WAGNER (K! Kültüral Performing Arts)

K! Kültüral Performing Arts’ın üçüncü prodüksiyonu olma özelliğini taşıyan, kapitalist düzenin çarpık temellerine ve sistemin distopik evrenine dikkat çeken Oda Komşum Richard Wagner, din, ekonomi, hukuk ve ahlaki değerler gibi enstrümanları acımasız bir şekilde kullanan sisteme esaslı sorular yöneltme misyonunu taşıyor. Yakup Almelek’in kaleme aldığı Murat İpek’in uyarlayıp yönettiği oyunda Murat İpek, Emre Yetim ve İbrahim Cem Tek rol alıyor.

6 ŞUBAT 2022 PAZAR 21.00
LA LOBA (Yeşim Coşkun)

Vahşi doğayla bir ilişki geliştirmek kadının bireyleşme sürecinin temel unsurlarından biridir. Bu ilişkiyi kurmak için kadın karanlığa dalmalı ama aynı zamanda telafisi mümkün olmayan bir şekilde tuzağa düşüp yakalanmamalı, orayan giden yolda ya da dönüşte öldürülmemelidir.

‘Kurtlarla Koşan Kadınlar’ | Clarissa P. Estes

10 ŞUBAT 2022 PERŞEMBE 20.30
PRIMA FACIE (-16)

Tessa kültürlü, genç ve işinde çok iyi bir avukattır. İşçi sınıfı bir aileden gelip, tırnaklarıyla kazıya kazıya “oyunun”zirvesine çıkmıştır. Kovuşturur, çapraz sorgular ve kazanır.. Ancak beklenmedik bir olayla, kendisini bir anda eşikte, hukukun “erkek” gücü, ispat yükü ve ahlaki ayrımlarla boğuşurken bulur. Suzie Miller’ın ödüllü oyunu Prima Facie, seyircileri duygu, mantık ve deneyimlerimizin “oyunun” kurallarıyla çatışıp çelişmesinin merkezine, hukuk sistemine davet ediyor. Yüzyıllar önce inşa edilen “erkek” yasaların artık değişmek zorunda olduğunu bize kendi hikayesi üzerinden anlatıyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar