“Kabulün kırılganlığında; veriler ve hayaletler” Sergisi

Dicle Beştaş Küratörlüğünde “Kabulün kırılganlığında; veriler ve hayaletler” Sergisi Kasa Galeri’de

Kasa Galeri 6 Ocak – 17 Şubat 2023 tarihleri arasında Kabulün kırılganlığında; veriler ve hayaletler başlığını taşıyan grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Dicle Beştaş küratörlüğünde gerçekleşen sergi Batu Bozoğlu, Volkan Dinçer, Delal Eken, Clarissa Thieme’in çalışmalarını bir araya getiriyor. Kabulün kırılganlığında; veriler ve hayaletler belgeci bir yaklaşımla okunan tanıklığa karşın anlatısal olanı tercih eden, özneyi tutarlı birer veri kaynağı olarak araçsallaştırmaktansa geçmişin hayaletlerini çağıran bir araştırma süreci. Sergi kolektif ya da toplumsal hareketlenmeler bağlamında öznel tanıklığın ne anlama gelebileceğini sorguluyor. Belgeci yaklaşımları teknik ve yasal prosedürlerle nesnelleştiren farklı veri analizleri ve görüntüleme materyalleriyle yan yana getiriyor. Böylelikle sanatsal pratikler farklı sahalarda birbirine temas eden biçimlerle beraber demokratik bir bakış alanı sunuyor.

FilmStill CAN'T YOU SEE THEM? – REPEAT. © Clarissa Thieme
FilmStill CAN’T YOU SEE THEM? – REPEAT. © Clarissa Thieme

Mimar-küratör Dicle Beştaş’ın tasarladığı programın sanatçıları arasında Batu Bozoğlu, Volkan Dinçer, Delal Eken, Clarissa Thieme yer alıyor. Eski bir banka kasasından dönüşmüş eksi kotundaki galeriye yerleşen sergi performans, video, yerleştirme gibi farklı estetik formları ve mecraları harekete geçirme arzusunu taşıyor. Mekanının tarihsel konumu ve mimarisiyle de ilgili olarak sergi “veri ve hayaletleriyle” izleyicisini titreyen ve dolaşık bedenlerle kolektif bir arke fikrine bakmaya davet ediyor.

Batu Bozoğlu oyun geliştiricisi Resul Alıcı’nın desteğiyle çevrimiçi deneyimin oluşması için dijital bir enstelasyon ve performans olarak geliştirdiği işi “Proje: İmpact”, Performistanbul ortaklığında bu sergi ile bağlantılı biçimde hayata geçirildi.

Volkan Dinçer ve Delal Eken’in beraber sergi için ürettikleri eserin prodüksiyon desteği KASA Galeri tarafından sağlandı.

Bir dizi söyleşi, video-film gösterimi ve katılımcı odaklı performatif karşılaşmalar içeren sergi programının takvimi ilerleyen zamanlarda duyurulacak.

Sergi, 6 Ocak – 17 Şubat tarihleri, hafta içi her gün 09:00 – 17:00 saatleri arasında Kasa Galeri’de görülebilir.


Kasa Galeri

Bankalar Caddesi 2, Minerva Han, Karaköy, 34420/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar