Kalanlar, 8 Nisan’da Akatlar Kültür Merkezi’nde!

Kalanlar
Kalanlar

Suna Keskin, Nilay Erdönmez, Enginay Gültekin, Elif Ongan Tekçe ve Kübra Balcan’ın rol aldığı, eksilmek ve kalmak üzerine izleyicisine derinlikli sorular yönelten Kalanlar, 8 Nisan’da Akatlar Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Biri gidince arkasında ne bırakır? Geride bıraktıklarından ne kalır? Kim kimin kalanıdır? Kim kimde ne kadar kalır? Itır Karabulut’un kaleminden Yeşim Özsoy’un rejisiyle sahneye taşınan Kalanlar, tüm bu soruların yanıtlarını arayan sımsıcak bir hikaye. Türkiye’nin güneyinde Adana’da, sıcak bir günde geçen, eksilmek ve kalmak üzerine izleyicisine sorular yönelten Kalanlar, Şükran Hanım’dan kalanları toplamak için onun evinde buluşan beş kadının eşyalarla ve birbiriyle olan ilişkilerini trajikomik bir şekilde anlatıyor. Uta oyuncu Suna Keskin’in ekran oyuncusu olarak yer aldığı oyunda Nilay Erdönmez, Enginay Gültekin, Elif Ongan Tekçe ve Kübra Balcan’ın başarılı performanslarıyla izliyoruz.

Elif Ongan Tekçe’ye bu yıl Direklerarası Seyircileri Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülünü getiren Kalanlar, 8 Nisan Cumartesi 20.30’da Akatlar Kültür Merkezi’nde, 20 Nisan Perşembe 20.30’da Alan Kadıköy’de seyircisiyle buluşacak.

Geride Kalanların Hayatlarını Nüktedan Bir Dille İşliyor

2019 yılında GalataPerform’un düzenlediği Yeni Metin Festivali 8‘de ‘Senenin Oyunu’ olarak ödüle layık görülen Kalanlar, eksilerek geride kalan hayatları esprili, nüktedan bir dille işliyor. Adana’nın farklı kültürlerini, geleneklerini de hikayeler arasında karakterler yoluyla seyirciye ulaştırıyor. Bu sezon GalataPerform’un iddialı yapımları arasında yer alan Kalanlar’ın sahne tasarımını çağdaş sanatçı Eda Soylu üstleniyor ve sahnede eşyalarla değişen ve dönüşen bir enstalasyon yapısı kuruyor. Oyunun başında yer alan kısa filmin yönetmeni ise bu sene Altın Portakal Ödüllerinde Kısa Film dalında Jüri Özel Ödülünü alan Özgürcan Uzunyaşa.

GalataPerform’un Yazarlık Atölyesi kapsamında yazdığı “Kalanlar” oyunu Yeni Metin Festivali 8 kapsamında ‘Senenin Oyunu’ olarak seçilmiş ve oyun okuması İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) işbirliği ile 2019 yılında Arter’de gerçekleşmişti.

Künye
Yazan:
Itır Karabulut
Yöneten: Yeşim Özsoy
Sahne Tasarımı: Eda Soylu
Müzik Tasarımı: Çağrı Beklen
Kostüm Tasarımı: Şansım Adalı
Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter
Reji Asistanı: Ezginur Köycü
Işık Operatörü: Umut Rışvanlı
Uygulayıcı Yapımcı: Nezih Cihan Aksoy
Yapım Asistanı: Furkan Güder
Poster Tasarım: Burçak Beşlioğlu
Fotoğraflar: Volkan Erkan

Oyuncular:
Nilay Erdönmez, Elif Ongan Tekçe, Enginay Gültekin, Kübra Balcan ve Suna Keskin

1.Sahne Kısa Film Yönetmeni: Özgürcan Uzunyaşa
1.Sahne Senaryolaştıran: Yeşim Özsoy, Özgürcan Uzunyaşa
Yardımcı Yönetmen: Buse Nur Can
Görüntü Yönetmeni: Ahmed Hamdi Eren
Kamera Asistanı: Okan Genç
Ses Tasarım ve Mix: Eren Dönmez
Kurgu: Anıl Okçu

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar