Kendine Has Babylon Soundgarden İki Günde 10 Bin Katılımcıyı AğırladıKendine Has Babylon Soundgarden, üç yıl aranın ardından Pozitif deneyimi ile şehre geri döndü. 28- 29 Mayıs tarihlerinde Yapı Kredi Bomontiada’da gerçekleştirilen festivalde; müziğe, eğlenceye ve yaratıcılığa hep beraber açıldı.

İki gün süren ve 10 bin katılımcının takip ettiği, dört tarafı müzikle çevrili bir adada, eğlencesi Kendine Has festival, Kendine Has Babylon Soundgarden; 28-29 Mayıs tarihlerinde Pozitif deneyimi ile Yapıkredi bomotiada’da gerçekleşti.

İki güne yayılan festival boyunca; Hollandalı elektronik müzik ikilisi Weval, Mayıs 2011’de Engin Sevik ve Kaan Boşnak tarafından kurulan bağımsız alternatif rock grubu Yüzyüzeyken Konuşuruz, geleneksel müziğin, fütürist surf’ün ve post-punk’ın zıtlıklarını bir araya getiren müziğiyle Gaye Su Akyol, 70’li yılların psychedelic özelliğiyle ön plana çıkan meşhur şarkılarını disko ritimleriyle birleştirdiği mix’leriyle büyük beğeni toplayan Veyasin’in solo projesi Hey! Douglas, new school hip-hop, trap ve urban üretimleriyle rap sahnesinin yükselen prodüktörlerinden Artz ve Bugy, caz, ska, dub ve rock formlarını müziğinde birleştiren ve yerli müzik sahnesinin öncü reggae gruplarından Sattas, multi-enstrümantalist, şarkıcı ve söz yazarı Dilan Balkay, R&B, bedroom pop ve arabesk türlerini müziğinde bir araya getiren İstanbul çıkışlı prodüktör, şarkıcı ve şarkı yazarı Mert Demir, roots reggae ortak temelinde kurulan İstanbul çıkışlı grup Bosphoroots, caz, rock, halk müziği, elektronik müzik ve progresif türlerini yorumlayarak kendi sesini oluşturan Geeva Flava, drum’n bass, jungle gibi farklı underground türlerinden dans müziğinin birçok alt tarzını etkileyerek dünyanın dört bir yanına yayılan sound system kültürünün yerli temsilcisi Simba Roots Sound System ve Çingene, Türk ve Arap müziğinin çok çeşitli fantastik renkli müziklerini de bünyesinde barındıran akordeon ve perküsyona dayalı geleneksel Balkan topluluğu Balkan Marching Band müzikseverlerle buluştu.

Babylon, Popülist ve avluda yer alan DJ setlerde ise Kaan Düzarat, Hünkar, Garan Garan, Volkan Judocu, Bant Mag. DJ’leri, Discolog, Murat Beşer & Levent Şen, Ras Memo & Da Frogg ve kiwi keyifli performanslarıyla festival ruhunu gün boyunca sürdürdü.

Katılımcılarına müziğin yanı sıra gerçekleştirilen atölye çalışmaları ile pek çok farklı deneyimi bir arada yaşama imkanı da sunan Kendine Has Babylon Soundgarden boyunca katılımcılar ACT İstanbul tarafından gerçekleştirilen anahtarlık yapımı atölyesi ile ileri dönüşüm tekniği ile atık ipleri yeniden değerlendirerek, farklı formda insan figürlerine dönüştürme imkanı bulurken Kendine Has Afiş İllüstrasyonu Atölyesi ile hayallerindeki afişi tasarlama fırsatı da yakaladı. 1930’larda ortaya çıkan 20. yüzyılın en popüler caz akımlarından biri olmasının yanı sıra mutluluğun ve neşenin dışa vurumu olarak da tanımlanan Swing dans türlerinden Solo Jazz’ı deneyimleme imkanı sunan Swing Planet Solo Jazz Atölyesi ile de katılımcılar eğlence dünyasında vazgeçilmez performanslarını doğaçlama olarak gerçekleştirdi.

Festivalin iki günü boyunca; jonglörlük, poi, karma sirk sanatları performansları ve Pixel Şov ile Yapı Kredi bomontiada avlu rengarenk anlara sahne olurken, Kendine Has’ın kişiye özel müzik deneyim alanı “Biraz Yalnız Kalabilir miyiz?”de Samet Çiçek, Selut, Selin Sümbültepe, Deniz Tekin, Gökçe Coşkun, 3Pillie ve Mert Demir performansları ile dinleyicilere yeni bir deneyim sundu.

Birbirinden özgün tasarımları ile Fifty Pieces, Pemy, Border_less, Act İstanbul, Roadies, Calyx ve Köpüürt’ün yer aldığı market alanının da iki gün boyunca katılımcıların ilgi odağı olduğu Kendine Has Babylon Soundgarden; festivale özel hazırlanmış menüleriyle de göz doldurdu.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar