Kundura Sahne, Stefan Kaegi’yi ve İnsansı Robot Performansı “Tekinsiz Vadi”yi Ağırlıyor

Kundura Sahne, Stefan Kaegi’yi ve İnsansı Robot Performansı “Tekinsiz Vadi”yi Ağırlıyor


Beykoz Kundura’nın performans ve tiyatro sahnesi Kundura Sahne’nin çevrimiçi programı bu ay, sıradışı projeleriyle tanınan İsviçreli yönetmen ve sanatçı Stefan Kaegi’yi ağırlıyor.

Avrupa’nın en önemli sanat kolektiflerinden Rimini Protokoll’ün çatısı altında ürettiği ve Formula 1 yarışmacıları, evcil hayvan sahipleri, politikacılar gibi farklı alanlardan ‘profesyonel olmayan’ oyuncularla ürettiği oyunlarıyla tartışmalar yaratmış ve ödüller kazanmış Stefan Kaegi, 14 Ocak’ta gerçekleşecek. Kaegi’nin, “Nakledilmiş Oyunculuk ve Uzaktan Kontrol Edilen Seyirciler Üzerine” başlığını taşıyacak Sanatçı Konuşması’nda sanat pratiklerini Türkiyeli izleyiciyle paylaşacak. Ücretsiz kayıtların beykozkundura.com‘dan yapılacağı konuşma, saat 20.00’de Zoom üzerinden ve Türkçe simültane eşliğinde canlı gerçekleşecek.

Kundura Sahne’nin bir diğer sürprizi de, Kaegi’nin insansı robot üreterek sahnelediği ve tiyatroda yapay zeka kullanımını yeni bir dönüme taşıyan 2018 tarihli performansı “Uncanny Valley / Tekinsiz Vadi”nin çevrimiçi gösterimi olacak.

İnsansı robot sahnede

Kaegi’nin 2018’de sahnelendiğinde çok konuşulan ve tiyatroda yapay zeka kullanımını yeni bir eşiğe taşıdığı insansı robotlu performansı “Uncanny Valley / Tekinsiz Vadi”nin gösterimi olacak. Alman edebiyatının sıradışı yazarı Thomas Melle’den referans alınarak kopyalanmış ve üretilmiş bir insansı robotu sahnede tek başına izleyeceğimiz oyun, yazarın çocukluğundan başlayarak edebiyat yolculuğunu ve manik depresif tecrübelerini de anlatıyor. İlk kez 1970’lerde Japon robotist Masahiro Mori tarafından kullanılan ve insanların insansı makineler ile karşılaştıklarında yaşadıkları tekinsiz ve varoluşsal belirsizlik alanını tarif eden ‘Tekinsiz Vadi’ kavramından yola çıkan oyun, seyirciyi ‘insan nedir’ ve ‘makine nedir’ sorularının birbirine karıştığı bu tekinsiz alanda rahatsız edici olduğu kadar merak uyandıran bir izleme deneyimi sunacak. 15 Ocak’tan itibaren kultur.beykozkundura.com‘da yayınlanacak oyun, 15 Şubat’a dek Türkçe altyazılı seçeneğiyle çevrimiçi ve ücretsiz izlenebilecek.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.