Meşher’de Yarıyıl Tatili Çocuklara Özel Sanal Sergi Turuyla Başlıyor

Meşher'de Yarıyıl Tatili Çocuklara Özel Sanal Sergi Turuyla Başlıyor


16 Aralık’ta açılan “Mâziyi Korumak: Sadberk Hanım Müzesi’nden Bir Seçki” adlı sergimizi, küçük ziyaretçilerimizin sergiyi güvenle gezebilmesi için çevrimiçi ortama taşıdık. 8-12 yaş aralığındaki katılımcılarımız, sergi rehberlerimiz eşliğinde çıkacakları sekiz bin yıllık yolculukta, seçilen objeler üzerinden temel arkeoloji kavramlarını öğrenecek ve eski çağlardan günümüze ulaşan kültürel buluntularda kullanılmış çeşitli malzemeleri tanıyacaklar.

26 Ocak Salı günü, saat 11.00‘de gerçekleşecek ücretsiz sanal tura kayıt olmak için kayit@mesher.org adresine yazabilirsiniz. Kontenjan 25 kişi ile sınırlıdır. Etkinlik dili Türkçedir. Süre 45-60 dakika arasında değişiklik gösterebilir.

Meşher yarı yıl tatilinde de keşfetmeye ve öğrenmeye davet ediyor!

Bu Müzede Neler Var?

Yaş grubu: 8-12
28 Ocak, Perşembe, 11.30
Süre: 45-60 dakika
Uygulayıcı: atölyepikolo

“Müze nedir?”, “Kültürel miras ne demektir?”, “Müze koleksiyonu nasıl oluşur?” gibi sorulara cevap arayan bu atölye çalışmasının hedefi, çocukların kültürel değerlere sahip çıkma ve koruma bilincini artırmak. Atölyenin ikinci aşamasında ise, çocuklar farklı malzemeler kullanarak seçecekleri Arkeoloji ve Türkİslam Sanatı bölümleri altında kendi koleksiyonlarını oluşturacak ve hayallerindeki müzenin dioramasını yapacaklar.

Kültür Dedektifleri İz Peşinde

Oyunlu konservasyon atölyesi
Yaş grubu: 9-11
4 Şubat, Perşembe, 11.00
Süre: 75 dakika
Uygulayıcı: İdil Bilgin

“Kültürel mirasımız neden değerli?”, “Eserler de bizim gibi hastalanabilir mi?”, “Peki onların da ‘doktorları’ var mıdır?”, “Biz kültürel mirasımızı nasıl koruyabiliriz?” Bu sorulara çocuklarla birlikte oyunlaştırma yoluyla cevap arayan “Kültür Dedektifleri İz Peşinde” atölyesinde, disiplinlerarası yapısıyla çocuklar için rengârenk bir oyunlaştırma imkânı barındıran “konservasyon” mesleğini tanıyacaklar.

Toprak Anadan Palete

Tempera boya atölyesi
Yaş grubu: 7-9
9 Şubat, Salı, 11.30
Süre: 60-75 dakika
Uygulayıcı: İdil Bilgin

Çocukların, eskiden insanların yapmış olduğu gibi, doğal malzemelerle kendi boyalarını üreteceği bu atölyede, seramik, boyanın doğası ve korunması gibi kavramları yakından tanımaları hedefleniyor. Doğal tozlarla yaptıkları boyalarla, “Mâziyi Korumak” sergisinde yer alan seramik tabaklardaki figür ve desenleri resmedecek ve “konservasyon” mesleğini “fark etmeden”, eğlenerek öğrenmiş olacaklar.

Mesajınız Var!

Yaş grubu: 7-11
11 Şubat Perşembe, 11.30
Süre: 45-60 dakika
Uygulayıcı: atölyepikolo

7-11 yaş arası çocuklar için düzenlenen bu çevrimiçi atölye, “Mâziyi Korumak” sergisinde yer alan çiviyazılı tabletlerden yola çıkıyor. Farklı ihtiyaçlardan doğan gerekçelerle yazılan tabletlerden ilhamla, yazının önemine dair kısa bir sohbetten sonra, çocuklar iplere şekiller vererek kendilerine verilen mesajı tabletlerine yazacaklar. Atölye sonunda ise, bilmeceler aracılığıyla tabletlerinde yer alan harflerin Türkçedeki karşılıklarını bularak, gizli mesajı çözecekler!

Meşher‘in “Mâziyi Korumak: Sadberk Hanım Müzesi’nden Bir Seçki” sergisinden ilhamla planlanan çocuk atölyeleri, çeşitli malzemeler aracılığıyla farklı yaş gruplarından katılımcılarda kültürel mirası anlama ve koruma bilincini artırmayı amaçlıyor. Atölyeler hakkında detaylı bilgi almak için mesher.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tüm çevrimiçi çocuk atölyeleri ücretsiz ve Türkçedir. Katılımcı sayıları sınırlı olduğu için kayıt gerekmektedir: kayit@mesher.org

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir