Mixer’den “Yeryüzü ve Strüktür” & “Manzaradan Öte” SergileriMixer, 4 Şubat – 18 Mart 2023 tarihleri arasında Sibel Kocakaya’nın Yeryüzü ve Strüktür başlıklı kişisel sergisi ile farklı medyumlarda üretim yapan Ci Demi ve Umut Toros’u, Manzaradan Öte sergisinde bir araya getiriyor.

Sibel Kocakaya, Manzara / Landscape 2022, C-pirnt, Ed.3+1AP. 85x120 cm
Sibel Kocakaya, Manzara / Landscape 2022, C-pirnt, Ed.3+1AP. 85×120 cm

Sibel Kocakaya | Yeryüzü ve Strüktür

Bern’de yaşayan; çalışmalarını Basel ve Zürih’te sürdüren sanatçının, on yıl aradan sonra Mixer’deki ikinci kişisel sergisi Yeryüzü ve Strüktür 4 Şubat – 18 Mart 2023 tarihleri arasında izlenebilir.

Yeryüzü ve Strüktür Sibel Kocakaya’nın, doğa ve çevresel kaynaklar ile mimari yapı ve malzemelerin biraradalığını disiplinlerarası bir yaklaşımla sunan çalışmalarını bir araya getiriyor. Sergide yer alan resim, kolaj, kağıt üzerine yağlıboya çizim, fotoğraf, video, heykel ve yerleştirme çalışmaları sanatçının pratiğinin geniş bir sunumunu izleyici ile buluşturuyor.

Sibel Kocakaya’nın pratiğinde odak noktası psikocoğrafya kavramıdır. Sanatçı mekan kavramını, bulunduğu yer ve sanatçı olarak o yer ile kurduğu etkileşim üzerinden ele alıyor. Buradan hareketle serginin ana eksenini dağ manzaraları, antik ve modern mimari yapılar ve malzemenin dönüşümü oluşturuyor. Sanatçı, mekan ile kurduğu ilişkiyi üretim sürecinde performatif bir eyleme dönüştürüyor. Resimden heykele, çizimden yerleştirmeye tüm çalışmaları bu performansların birer tanığı olarak sergide yeni bir deneyim alanına evriliyor. Sergide yer alan video çalışması ise temelde tahta parçalarının çıkardığı sese dayanarak tarihsel öz ile çağdaş öğeler arasında performatif bir eyleme dönüşüyor. Sibel Kocakaya’nın, Bern’de yenilenmekte olan bir evin odasında duvarla tahta parçaları arasında orkestra yönetiyormuşçasına gerçekleştirdiği performans sergi mekanında bir ses enstalasyonuna dönüşüyor.

Yeryüzü ve Strüktür sergisinde Sibel Kocakaya’nın son dönem sanatsal araştırma ve çalışmaları, yapıların; çevrenin; malzeme yüzeylerinin algı ve geçişlerini renk ve yansımaları ile şekillendiriyor. Işık ve renk müdahaleleriyle oluşturduğu işler üzerinde çalıştığı kurgusal bir karakter de performatif eyleme dönüşen işlerin bir parçası haline geliyor.

Sibel Kocakaya’nın sergisi Yeryüzü ve Strüktür, 4 Şubat – 18 Mart 2023 tarihleri arasında 11.00-19.00 saatleri arasında Mixer’de görülebilir.

Ci Demi, unutursan darılmam serisi, aşk, barış ve sevgi, 2019, Fotoğraf, Ed.1 5+1AP. 40x50 cm
Ci Demi, unutursan darılmam serisi, aşk, barış ve sevgi, 2019, Fotoğraf, Ed.1 5+1AP. 40×50 cm

Ci Demi ve Umut Toros | Manzaradan Öte

Farklı disiplinlerden etkilenerek üretimler yapan iki sanatçının eserlerinin kesişimlerine değinen sergi, şehir ve doğa manzaralarını farklı bakış açılarından ele alarak birbirini kapsayan bir beraberlik önerisi sunuyor. Doğa ve şehir manzaralarını kadrajına ve kompozisyonlarına dahil eden sanatçılar üretim biçimlerinin olanaklarıyla farklı pratiklerde birbirini besleyen konulara odaklanıyor. Ci Demi, İstanbul’un detaylarını, sahnelerini ve manzaralarını kullanarak, otobiyografik bir varoluş haritası yaratırken, Umut Toros ise haritasız yaptığı yolculuklar sırasında kentsel bir sistematiğin olmadığı coğrafyalarda kente dair nesneleri soyutlayarak üretimler yapmaktadır. Sanatçıların çalışmalarına yansıyan şehir kesitleri, doğanın içinde yer alan kentsel kalıntılar, terk edilmiş mekanlar, tahrip edilmiş manzaralar aynı zamanda eş zamanlı bir psiko-coğrafya okuması niteliği taşır.

Manzaradan Öte sergisi, Ci Demi ve Umut Toros’un farklı üretim biçimleri ile oluşan çalışmalarını birbirine denk düşen kompozisyonlarla izleyiciye sunan bir sergi deneyimi sunuyor.

Ci Demi ve Umut Toros’un bir araya geldiği Manzaradan Öte sergisi 4 Şubat – 18 Mart 2023 tarihleri arasında 11.00-19.00 saatleri arasında Mixer’de ziyaret edilebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir