Mutlaka görmeniz gereken doğa harikası 10 muhteşem şelalemizDoğanın sesine kulak verin, kendinize bir iyilik yapın ve bu muhteşem şelaleri mutlaka ziyaret edin. Ülkemizde bulunan 10 doğa harikası şelaleyi sizler için derledik.

Düden Şelalesi – Antalya

Düden Şelalesi - Antalya
Düden Şelalesi – Antalya

Düden Şelalesi Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden alır ve Düdenbaşı denilen noktada yer yüzüne çıkar. Düden Çayı boyunca iki kola ayrılır.

Güzeldere Şelalesi – Düzce

Güzeldere Şelalesi - Düzce
Güzeldere Şelalesi – Düzce

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, Düzce ili, Gölyaka ilçesi, Güzeldere köyü sınırlarında, 22,76 ha alanda, 2011 yılında ilan edilen tabiat parkıdır. Gölyaka ilçesinden geçen Bıçkı Deresi Güzeldere Köyünde 130 metreden dökülen bir şelale oluşturur. Elmacık Dağı, üzerindeki alan bitki örtüsü yoğunluğu ile dikkat çeker.

Ilıca Şelalesi – Kastamonu

Ilıca Şelalesi - Kastamonu
Ilıca Şelalesi – Kastamonu

Kastamonu Pınarbaşı’na 12 km uzaklıkta Ilıca Köyü sınırlarında olan Ilıca Şelalesi, 15 metre yükseklikten dökülmektedir.

Kapuzbaşı Şelaleleri – Kayseri

Kapuzbaşı Şelaleleri - Kayseri
Kapuzbaşı Şelaleleri – Kayseri

Kapuzbaşı Şelaleleri Yahyalı ilçesine bağlı Kapuzbaşı köyü sınırları içerisinde yer alan kaynak şelalelerdir. Şelalelerden birisi Türkiye’nin en yüksek ve dünyanın ikinci en yüksek şelalesi olma özelliğini taşımaktadır. Şelaleler Kayseri Yahyalı ve Adana Aladağ ilçelerine yaklaşık 55 km, Kayseri’ye 145 km mesafededir.

Yerköprü Şelalesi – Konya

Yerköprü Şelalesi - Konya
Yerköprü Şelalesi – Konya

Yerköprü Şelalesi, Konya’nın Hadim ilçesinde, Konya merkezine 110 km uzaklıkta, Göksu Nehri üzerinde bulunan ünlü bir şelaledir. Şelalenin küçük bir elektrik santrali de bulunmaktadır.

Kurşunlu Şelalesi – Antalya

Kurşunlu Şelalesi - Antalya
Kurşunlu Şelalesi – Antalya

Kurşunlu Şelalesi, Antalya-Isparta karayolunun 24. km’nden sola dönülerek 7 km devam edildiğinde ulaşılan bir şelaledir. Kurşunlu Şelalesi’ne su 18 metre yükseklikten dökülmekte ve küçük şelaleciklerle 7 adet küçük gölet birbirine bağlanmaktadır. Kurşunlu Şelalesi 2 kilometrelik bir kanyonun içinde kalmaktadır.

Muradiye Şelalesi – Van

Muradiye Şelalesi - Van
Yaz aylarında hakim olan yeşil bitki örtüsü, sonbahar mevsiminin gelmesiyle yerini sarı ve turuncu tonlara bırakarak farklı güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Muradiye Şelalesi, güzelliğine sonbahar tonlarını da ekleyerek ziyaretçilerini bekliyor. (Özkan Bilgin – Anadolu Ajansı)

Muradiye Şelalesi, Van ili, Muradiye ilçesi, Bendimahi Çayı üzerindeki şelaledir. Adını Bağdat seferine çıkan Sultan IV. Murat’tan alır. Şelalenin yüksekliği 18 m’dir. Sadece şelalenin güzelliğinden değil, çevresinde oluşan bitki örtüsü ile de ilgi çeker. Muradiye ilçe merkezinin 8 km kadar kuzeyinde bulunur.

Her mevsim ayrı bir manzaraya bürünen Muradiye Şelalesi, bahar aylarında çevresinde bulunan rengârenk çiçeklerle güzelliğine güzellik katar. Kış aylarında ise donan şelale suları buzdan kristallere dönüşür.

Tortum Şelalesi – Erzurum

Tortum Şelalesi - Erzurum
Tortum Şelalesi – Erzurum

Tortum Şelalesi, Erzurum/Tortum Tortum Çayı’nın üzerinde oluşan Tortum Gölü’nün sonunda bulunan bir şelaledir.

Yılın her dönemi farklı bir güzelliğe bürünen Tortum Şelalesi, doğa tutkunlarına kendini hayran bırakan eşsiz bir deneyim sunar. Şelale, özellikle mayıs ve haziran aylarında bütün görkemiyle kendini göstermektedir.

Yerköprü Şelalesi – Mersin

Yerköprü Şelalesi - Mersin
Yerköprü Şelalesi – Mersin

Mersin’in Mut ilçesindeki Yerköprü Şelalesi, Göksu Nehri’ni besleyen Ermenek Çayı’nın uzun yıllardır topraktaki aşındırma etkisi sonucu oluşmuştur. Yerköprü Şelalesi’nde 94 tabiat anıtı ağacının olması nedeniyle 2011 tarihinde Tabiat Anıtı olarak tescillenmiştir. Vaktini doğayla iç içe geçirmek isteyenlere dinlendirici ve etkileyici bir görüntü sunan şelalenin suyu 30 metre yükseklikten dökülmektedir. Şelale, çevresindeki bakir doğası ve turkuaz renkli gölü ile eşsiz bir doğa harikasıdır.

Tatlıca Şelaleleri – Sinop

Tatlıca Şelaleleri - Sinop
Tatlıca Şelaleleri – Sinop

Tatlıca Şelaleleri, Erfelek Şelaleleri veya Tatlıca takım şelaleleri, Sinop’un Erfelek ilçesine bağlı Tatlıca köyü yakınlarındaki sıra şelalelerdir. Tatlıca irili ufaklı 28 ayrı şelale barındırmaktadır. Erfelek’e yaklaşık 10, Sinop’a ise 45 km uzaklıktadır.

Çevresindeki muazzam doğası ile misafirlerine huzur dolu saatler vadeden şelalelerin kenarında bulunan heybetli kayın ağaçları arasında unutamayacağınız yürüyüşler yapabilirsiniz.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir