Onur Yazıcıgil “Pergamon” Kitabını Gate 27 Yeniköy’de Tanıttı

Onur Yazıcıgili, Antik Dönem Yazı Ustalarının Zanaatını Günümüze Taşıyor

Tipograf ve tasarım eğitmeni Onur Yazıcıgil, geçtiğimiz yıl Ekim ayında Gate 27’de geçirdiği konuk sanatçı sürecinin ardından hazırladığı “Pergamon: Yunan Harfli Bir Yazı Tipi Tasarımı” kitabını, Gate 27 Yeniköy’de düzenlenen bir açık dersle izleyicisi ile buluşturdu.

Onur Yazıcıgil, Gate 27 Yeniköy, 2023
Onur Yazıcıgil, Gate 27 Yeniköy, 2023

Sanatı bir araştırma yöntemi olarak ele alan Gate 27, çeşitli disiplinlerde çalışmalarına devam eden tipografi ve tasarım eğitmeni Onur Yazıcıgil’i 2022 yılında Gate 27’nin Ayvalık yerleşkesinde ağırladı. Yazıcıgil, Gate 27’deki konuk sanatçı sürecinde Bergama Antik Kenti’nde bulunan antik yazıtları inceleyerek o dönemlerde zanaatkarların mermere işlediği harfleri dijitalleştirdiği projesini tamamladı. Projenin bir çıktısı olarak, Bergama’nın geçmişi ile antik Yunan kentleri arasındaki konumunu incelediği ve her bir Yunan kentinde kullanılan harf formlarının değişkenliğini odağına aldığı projesini kitaplaştırdı. Sanatçının projesi bağlamında antik harfleri dijitalleştirme prensiplerine dikkat çektiği “Pergamon: Yunan Harfli Bir Yazı Tipi Tasarımı” başlıklı kitabı, Gate 27’nin Yeniköy yerleşkesinde düzenlenen bir açık dersle izleyiciye sunuldu. Etkinlik ilerleyen günlerde Gate 27’nin YouTube kanalı üzerinden de yayınlanacak.

Kitap, zengin yazı kültürü mirasını belgeliyor

Yazıcıgil’in Pergamon’daki zengin yazı kültürü mirasını belgeleyerek günümüz dijital mecrasında Yunan harfli bir yazı tipi olarak canlandırılması sürecine ışık tutan kitap, aynı zamanda arkeoloji öğrencilerine harf formlarını önceden çalışma imkânı vererek saha çalışmaları öncesi dil eğitimine katkıda bulunabilecek bir kaynak niteliği taşıyor.

Dört bölümden oluşan kitapta, ayrıca antik dönemdeki yazı ustalarının harfleri mermer üzerine işlerken elde ettikleri üç boyutlu etkinin, iki boyutlu dijital bir tasarıma dönüştürülmesi sırasında karşılaşılan güçlüklere ve çözüm yöntemine yer verilen özel bir bölüm de yer alıyor.

Anadolu’da etkili olmuş çeşitli uygarlıkların alfabe ve yazı tiplerine özel bir ilgi duyan tasarımcı, tanınmış ve tipografi dünyasına yeni adım atmakta olan tasarımcılar arasındaki bilgi alışverişini sağlama amacıyla kurulan ISType Uluslararası Konferansı’nın kurucuları arasında yer alıyor. Konferansın 2022’deki oturumu Arap harfli yazı karakterlerine odaklanmıştı. Yazıcıgil, “Pergamon: Yunan Harfli Bir Yazı Tipi Tasarımı” kitabında ise bu kez rotasını Doğu’dan Batı’ya çeviriyor.

“Pergamon: Yunan Harfli Bir Yazı Tipi Tasarımı”
Pergamon: Yunan Harfli Bir Yazı Tipi Tasarımı

Pergamon Projesi’nin ilk sunumu Sorbonne’da

Onur Yazıcıgil, Pergamon Projesi üzerine çalışırken geçirdiği süreci, 11 Mayıs’ta Paris, Sorbonne Üniversitesi’nde Association Typographic International (ATypl) konferansında sundu. Gate 27’de gerçekleşen açık ders ise, konunun ilgililerine yönelik olarak Sorbonne’daki sunumun devamı olarak düzenlendi.

Pergamon yazı tipi takı ile buluşuyor

Tasarımcı, projesinin temelinde ilham aldığı boyutsal zenginliği iki boyutlu bir dijital yazı tipinin yer aldığı kitabın ötesine taşımak için Esin Nalbantoğlu’nun tasarım atölyesi Emma Krafft’la iş birliği yaptı. Pergamon harflerini bronz ve gümüş madenlerle üretilen takılara dönüştüren Yazıcıgil, Gate 27’de düzenlenen etkinlikte projesiyle ilgili süreci aktarmanın yanı sıra, kitabını ve tasarlanan takıları da katılımcılarla buluşturdu.

Onur Yazıcıgil Hakkında

Tipograf ve tasarım eğitmeni Onur Yazıcıgil (1983, Konya), kariyerine Dhahran ve Ankara’da harfler çizerek başladı. Bu tutkunun ilk işaretleri, onu 2006 yılında Purdue Üniversitesi’nde Latin sans-serif yazı karakterlerinin tarihsel evrimini incelemek için Amerika’ya taşınmaya yöneltti. Yüksek lisansını tamamladıktan sonra, Sabancı Üniversitesi’nde ders vermek üzere işe başladı ve burada Google Fonts tarafından satın alınan ilk yazı tipi Duru Sans’ı tasarladı. 2011 yılında ISType’ın kurucu ortağı olmasının yanı sıra, 2013-2019 yılları arasında ATypl’de yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı ve tipografi alanında birçok konuda dersler verdi. 2020 yılında Mimar Sinan Üniversitesi’nde Osmanlı tipografi tarihi alanında doktorasını tamamladı. Sabancı Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak çalışmasının yanı sıra, düzenli olarak yazı tipleri ve çok senaryolu mizanpajlar tasarlıyor. Hem profesyonel yaşamında hem de kişisel olarak görüntü oluşturmanın sonsuz olanaklarını keşfetmekten keyif alıyor ve tipografiyle illüstrasyon arasında daha fazla sinerji geliştirmeye devam ediyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar