SENA TÜFEKÇİ
SENA TÜFEKÇİ

Oyuncu, model ve girişimci Sena Tüfekçi ile söyleşi

29 Ocak 2020

Oyuncu, model ve girişimci Sena Tüfekçi ile harika bir söyleşi gerçekleştirdik. Kurucusu olduğu Muaj markasını, pr ve prodüksiyon çalışmalarını, üretim sürecini, girişimciliği ve oyunculuğuna dair birçok konuyu bulacağınız bu harika söyleşiyi keyifle okumanız dileğiyle...

SENA TÜFEKÇİ
SENA TÜFEKÇİ

1- Sizi tanımak isteriz, kendinizden bahseder misiniz?

Ben Sena Tüfekçi. Muaj aksesuar markasının kurucusuyum. Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema Televizyon bölümü mezunuyum. Hali hazır da markası ile ilgilenen bir girişimciyim diyebiliriz. Aynı zamanda PR ve Prodüksiyon çalışmalarını firmalar ile freelance sürdürüyorum. Profesyonel olarak modellik yapmaya devam ediyorum. Gezmeyi, yeni şeyler denemeyi ve anlaşılacağı üzere çalışmayı da çok seviyorum.

2- Yaptığınız işi nasıl tanımlıyorsunuz?

Muaj bir aksesuar markası olması yanı sıra, ajans olarak birebir PR ve Prodüksiyon çalışmaları yaptığımız, sanat sever kişilerin bir araya gelip ürettiği üç farklı ayağı ile ilerliyor. Yaptığım tüm işleri, kendi oyun alanımı kurup oynamak ve öğrenmeye devam etmek olarak tanımlıyorum. Muaj ile tasarımdan çok marka yönetimi yapıyor ve içerik üretiyorum.

3- Muaj nedir, ne anlama geliyor?

Muaj, bir aksesuar markası. Günümüzdeki moda olan minimal, altın kaplama, çelik takıların yanı sıra, zamak malzemesinden eski dönem gösterişli takılarında da hazırlandığı bir marka. Arnavutça da aylar anlamına geliyor.

MUAJ
MUAJ

4- Muaj’ın markalaşma sürecinden bahseder misiniz? Fikir nasıl gelişti?

Muaj hayatıma sürpriz bir şekilde girdi. Bildiklerimi ve istediklerimi uygulamam gereken bir özgürlük alanına ihtiyacım olduğunda doğdu. Moda Pr’ı yapıyor ve tasarımcıların markalaşma sürecini yürütüyordum. Takılara da düşkünlüğüm, karakterlere dair ipuçları vermesiydi. Hikaye anlatma şeklimi, sinematografik olarak bir takıyla anlatabileceğim detayını fark ettim. Başlangıç için bilgimin taze olduğu bir yerden çıkış yapmayı ve sonra hobim olan şeyleri de ilave ederek devam etmeyi düşündüm. Öyle de oldu. Muaj benim ‘Kendime Ait Bir Oda’m’. Çok hızlı ve net bir çıkış oldu. İsmi, logosu, ürünleri ve çekimleri ilk günden itibaren dikkat çekti. 1 hafta da her şey hazırdı üstelik. Öncelikle bir dergi çekiminde kullanıldı, ünlü isimler tercih etti, koleksiyon videoları yapmaya başladık, profesyonel çekimler, satış noktası ve şimdilerde de Amerika’ya hazırlık…

Hiçbiri zorlamayla da değil üstelik, kendiliğinden ve olması gerektiği gibi…

5- Muaj kimlere hitap ediyor?

Özgüvenli, değişime açık, zevk sahibi, yaşsız herkese.

6- Yaratıcılık aşamasında ilham aldığınız ya da sizi tetikleyen unsurlar neler?

Gözlem, doğa, gerçek anlar ve samimi insanlar, renkler, gökyüzü, yalnızlık.

7- Oyunculuk yapmaya bu alanda ilerlemeye devam etmek istiyor musunuz?

Bu sorunun cevabını ben de uzun yıllardır arıyorum. Tabii ki, bunu her zaman isteyen biri var içimde. Bazen az, bazen çok. Bu sıralar tamamiyle bitemeyeceğini hissediyorum o kadar. Hayat çok sürprizli. Son 1 yıldır birçok klipte oyunculuk yaptım. Oradaki karakterler imajlar çok keyifliydi. Hayatıma yeniden yoğun bir şekilde girdi oyunculuk, modellik ile birlikte keyifle devam ediyor. Bakalım.

SENA TÜFEKÇİ
SENA TÜFEKÇİ ( Fotoğraf: Roham Azarpira )

8- Nasıl bir rol bekliyorsunuz? Kafanızda oluşturduğunuz oynamak istediğiniz lütfen olsa dediğiniz bir rol var mı?

Oyunculuk benim için, her gün başka biri olabilme lüksüydü. Çocukluğumdan beri bunun bilinci ile yapmak istiyordum. 11 yaşında da. Sonraları dizilerde bölüm oyuncusu olarak oynadığımda; o gün orada, işteki kimliğimle değil üniversite öğrencisi, ya bir mağaza görevlisini oynayabiliyor olmak, yani hayatın içinde o an reklamcı Sena değil de oyuncu Sena olmak bana çok iyi geliyordu.

O yüzden sadece oynayabilmek ve deneyimlemeye devam edebilmek derim bu soruya.

9- Muaj dışında hayatınızda neler oluyor?

Çalıştığım firmaların fotoğraf, video çekimlerini organize ediyor bol bol çalışmaya devam ediyorum. Model ve oyuncu olarak çekime gittiğim reklam işleri oluyor.

İş dışında; ailemle çok vakit geçiriyorum. Arkadaşlarıma zaman ayırmayı seviyorum. Uzun uzun gerçek sohbetler edebildiğim insanlarla kahve molaları veriyorum. Yeni insanlarla tanışıyorum. Günde mutlaka 1 saat yalnız kalmaya çalışıyorum. Yolculuk seviyorum. Müzik dinleyip deşarj oluyorum.

Düşünüp, kendimi sorgulayabileceğim, hayatta üzerine pratik yapmamı sağlayan bazen kişisel gelişim, bazen oyunculuk kitapları okuyorum.

10- Sektörel anlamda önceki tecrübeleriniz yeni bir alan yaratırken size ne gibi fayda sağladı?

Her biri birleşince birçok farklı disiplini, bir arada uygulamayı öğretti. Creative bakış açıları kattı, işin ön ve arka planında pek çok alanda çalışmış olmak ekip ile daha kolay iletişim kurmayı, daha hızlı üretmeyi sağlıyor ve özveriyi arttırıyor diyebilirim. Fikir aşamasından, işin oluşum veya satış kısmına kadar pek çok yerinde bulunuyor ve tecrübe ediyorsunuz. Daha fark edemediğim pek çok faydası da olmuştur.

SENA TÜFEKÇİ
SENA TÜFEKÇİ

11- Pek çok kadın sosyal medya ile yaptığınız işe rakip. Sizi diğerlerinden ayıran faktörler nelerdir?

Gerçek bir marka hikayesine sahip olmanın ve işinin prodüksiyon çalışmaları ile güncelliğini korumanın önemini farkında olmamız diyebilirim. Takı da böyle çalışmalar çok fazla söz konusu değilken, video çalışmalarını aktif olarak yapmaya özen gösteriyoruz.

Kendi sınıfında kaliteli ve ulaşılabilir ürünler sunuyor, Muaj kitlesi ile birebir iletişim kurmaya gayret ediyor ve stylingi yapılmış kombinlerle görseller üretmeye çalışıyoruz.

Profesyonelliğin yanına her zaman gerçek samimiyeti koymak ve bunu hissettirebilmek de diyebilirim.

12- Moda Pr, yapımcı-yönetmen, oyunculuk, modellik şimdi de Muaj’ı yaratan girişimci bir kadın olarak kadınların iş hayatında aktif rol alması hakkında neler söylemek istersiniz?

SENA TÜFEKÇİ
SENA TÜFEKÇİ

Bu olmazsa olmaz bir şey zaten. Bunu işin doğalı olarak değerlendirebildiğimiz zaman (inanarak) , kadının iş hayatında erkeğe yetişmeye çalıştığı imaj yıkılacaktır. Erkeğin avlandığı zamanları nasıl tarihten biliyorsak, kadının da var oluşunda çoğalmak, çoğaltmak ve üretmek var. Günümüzde de, iş hayatında kadının fikri, emeği var oluşu yadsınamaz. Artarak devam edeceğine eminim. Etmeli.

13- Ürünlerinizi almak isteyenler size nasıl ulaşabilirler?

Muaj season instagram adresinden bize ulaşabilirler. Orada stantlarımızın olduğu satış noktalarını güncel olarak paylaşıyoruz. Mağazaları da ziyaret ederek, Muaj ürünlerine sahip olabilirler.

Hasan Nazif Yılmaz

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Pınar Göktaş
Önceki

Oyuncu ve Swing Dansçısı Pınar Göktaş ile Söyleşi

BURCU URGUT
Sonraki

Portfolyo: Burcu Urgut

Kaçırmayın!

Cihan Gülbudak

Cihan Gülbudak ile Theremin ve Yolculuğu Hakkında Söyleşi

Theremin’i ilk fark edip ilgi duyduğum zamanlardı sanırım; bir baktım
Fahrenheit Sergisi Üzerine Sanatçı Ahmet Güven İle Söyleşi

Fahrenheit Sergisi Üzerine Sanatçı Ahmet Güven İle Söyleşi

Adını bir ısı ölçme biriminden alan “Fahrenheit”sergisi, izleyiciye güncel sanatın