Özge Horasan İlk Kişisel Sergisiyle KOLİ Art Space’te

Özge Horasan İlk Kişisel Sergisiyle KOLİ Art Space’te
Özge Horasan, “Dünya Kendisine Benim İçimden Bakıyor”

Küratörlüğünü Tuba Kocakaya’nın üstlendiği Özge Horasan’ın ilk kişisel sergisi “Dünya Kendisine Benim İçimden Bakıyor”, 16 Eylül – 10 Ekim 2021 tarihleri arasında KOLİ Art Space’te izleyici ile buluşuyor. Sergi, Kadıköy Belediyesi’nin desteği ile gerçekleşecek olan Mahalle Festivali kapsamındaki paralel etkinliklerden biridir.

Özge Horasan’ın nedensellik ve bağlantılar üzerinden doğa ile kurduğu ilişki, malzemeyi ve süreci iş üretme pratiğinin merkezine alan bir meditasyon biçimini andırıyor.

Biyoloji eğitiminin ardından bitki biyolojisi üzerine master yapan Horasan’ın doğa ile ilişkisi karşılaşmalar, kendiliğindenlik ve doğal malzeme ile uyumlanma içeren açık bir oyun.

“Dünya Kendisine Benim İçimden Bakıyor” sergisi sanatçının doğaya olan hayranlığının bir dışavurumu gibi, titiz, derinlikli ve hassas. Yaşamın büyüsünü yüceltirken, kendi içgüdülerinin sesini dinleyerek kadın olmanın verdiği üretkenliği kutluyor. Kendi cümleleri ile; “Doğal malzeme ile kurduğum ilişki, beni terbiye ediyor. Dolanıyorum, bitkiler, taş ve toprak buluyorum. Beni çağırdıkları yerlere gidiyorum, vermek istedikleri kadarını alıyorum. Nereden geldiği belli olmayan düşünceleri izliyorum. Eziyor, parçalıyor, yeniden bir araya getiriyorum. Uzaktan bakıyor, içine dalıyor, kendi küçük laboratuvarımda çalışıyorum. Suyunu çıkarıyor, özünü ödünç alıyor, çoğaltıyor, dağıtıyorum. Renk alıyor, renk veriyorum. Cismini ve şeklini özümsüyor, onu elimin düşüncesine dönüştürüyorum. Maddenin ağırlığı bende böyle hafifliyor.”

Bu düşünceler ekseninde sanatçının ürettiği; tekstil, fotoğraf, toprak ve kağıt işleri 10 Ekim’e kadar Kadıköy Yeldeğirmeni’nde KOLİ Art Space’te görülebilir.

Özge Horasan

1986 yılında Ankara’da doğan Özge, tüm eğitim hayatını burada tamamladı. 2007’de Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu ve aynı bölümde bitki biyolojisi üzerine yüksek lisans yaptı. Daha sonra akademiden ve bilimsel çalışmadan ayrılarak bağımsız sanat alanına yöneldi. 2011-13 yılları arasında Ankara’da ana akım dışı konserler ve bağımsız sergiler düzenleyen oluşumlar kurdu ve aktif olarak bu alanda çalıştı. 2013 yılında kent hayatından uzaklaştı ve Seferihisar’da doğal malzemelerle çalışarak küçük bir yaşam sürmeye başladı. Biyoloji eğitimi almış olmanın katkısıyla, doğal boyama konusunda kısa sürede ilerledi, kendi teknik ve reçetelerini oluşturdu. 2014 yılında çalışmalarını sat-suma adı altında toplayarak, sadece doğal malzemeler ve boyalar kullanan ürünler üreten markasını kurdu. 2017 yılından beri Datça’daki stüdyosunda üretimine devam etmektedir. Pratiğinde sadece doğal malzemelere yer veren Özge, özellikle bitkiler, bitkisel elyaflar ve toprak ile çalışmaktadır.


KOLİ Art Space
Rasimpaşa Mh. Yurttaş Sk. No:10/4 Kadıköy/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.