Pastalı Saldıraya Uğrayan Mona Lisa, Galeri Muaf Tarafından NFT’ye Dönüştü!

Pastalı saldırıya uğrayan Mona Lisa tablosu, 2022
Pastalı saldırıya uğrayan Mona Lisa tablosu, 2022

Galeri Muaf, pazar günü Louvre Müzesi’nde Mona Lisa’nın olduğu korumalı cam bölmeye pasta kreması süren iklim aktivistinin videosunu mesajıyla beraber Tezos altyapısına sahip objkt.com üzerinden 1000 edisyonlu bir NFT haline getirdi ve elde edilecek geliri de sanatçılar için fon oluşturma amacıyla kullanacak.

Rönesans döneminin ustalarından kabul edilen ressam, heykeltraş Leonardo da Vinci tarafından 1503-1519 arasında resmedilen Mona Lisa tablosu pazar günü ismi bilinmeyen bir iklim aktivisti tarafından saldırıya uğradı. Fransa’nın Paris ilçesinde yer alan Louvre Müzesi’ne tekerli sandalyede yaşlı kadın kılığında girdiği öğrenilen şahıs usta sanatçının en çok merak edilen tablolarından biri olan Mona Lisa‘ya yakın mesafeden pasta fırlattı. Flaşlara karşı korunaklı, kurşun geçirmez şekilde sıkı korunan tablo zarar görmezken, iklim aktivisti olduğu anlaşılan protestocu salondan çıkartıldı. Görevlilerin müdehale ettiği şahıs salondan çıkartıldığı esnada; “Dünyayı düşünün. Gezegeni yok etmeye çalışanlar var. Bütün sanatkarlar gezegeni düşünün, onun için bunu yaptım.” şeklinde sanatçılara seslendi.

Mona Lisa tablosunun uğradığı saldırı sonrası camın pastalı kaldığı süre Galeri Muaf tarafından Tezos altyapısına sahip objkt.com üzerinden 1000 edisyonlu bir NFT haline getirildi ve elde edilecek geliri de sanatçılar için fon oluşturma amacıyla kullanılacak.

NFT’nin ortalama değeri şu an 2.5 USD olarak belirlendi.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.