Piknik Works Ekibinden İsveç’te Gösteri

Piknik Works Ekibinden İsveç'te Gösteri

“Performatif Çizim” çalışmasının ikinci ayağı olarak İsveç’in başkenti Stockholm’ün Regeringatan Caddesi’nde kapalı bir mekanda üç gün boyunca çizim yapan Piknik Works ekibi; Atıl Aggündüz, Melodi Gülbaba ve Oğul Öztunç cam ile çevrili bir mekanı modern sanat galerisine dönüştürdü.

Sanatçılardan Atıl Aggündüz ”Yaşayan Zemin Katları” temasıyla yaprıkları çalışmanın, ”bir mekanı içinde bulunarak, içinde üç gün yaşayarak, çizerek dönüştürmek; üzerine hikaye eklemek için, sıfırdan bir mekan yaratarak onun da sokakla ilişkisini düşünerek hareket etmek” üzerine olduğunu belirtti. Farklı mekanları birkaç günlüğüne yurt edinerek o mekanlara hayat veren bir diğer sanatçı Oğul Öztunç ise, ” bu işin içinde sanat tarihine, iki şehir kültürüne, edebiyata, kilise resimlerine, mağara resimlerine; insanın çizim ve mekanla kurduğu ilişkiye dair bir çok refans olduğu bir hikaye anlatmayı amaçladığını” ifade etti.

Aynı şekilde Melodi Gülbaba ise, ”ekibin performatif çizim olarak performans olarak adlandırmasakta yaptıkları işin ikinci ayağı olduğunu; ilk çalışmanın İstanbul’dakilisede ikincisinin Stockholm’de gerçeleştiğini belirterek, seriyi devam ettirip işin içeriğiyle ilgili daha derinleşmesini ve mekansal çizim konusunda işin evrildiğini göstermek” olduğunu ifade etti.

İlk performanslarını İstiklal caddesi üzerinde İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’nun bahçesinde yer alan şapel içinde gerçekleştiren Pinkik Works ekibi, üç gün boyunca çizerek, mekânın tüm iç yüzeylerini mağara duvarları, kilise resimleri ve sanat tarihinden ilham alan, çağdaş fresklerle kaplamıştı.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir