RABİYE KURNAZ GEORGE W. BUSH’A KARŞI 17 Aralık’ta Sadece MUBI’de

Dünya prömiyerini gerçekleştirdiği 72. Berlin Film Festivali’nde Meltem Kaptan’a En İyi Başrol Oyuncusu ödülünü kazandırarak ülkemizde büyük yankı uyandıran Andreas Dresen filmi, Türkiye’den Almanya’ya göç etmiş bir ev kadınının, haksız yere hapsedilen oğlunu kurtarmak uğruna Washington’daki Yüksek Mahkeme’ye kadar uzanan olağanüstü yolculuğunu anlatıyor. Yaşanmış bir olaydan yola çıkan RABİYE KURNAZ GEORGE W. BUSH’A KARŞI, Guantanamo’daki esir kampında tutulan Murat Kurnaz (Abdullah Emre Öztürk) ve annesinin (Meltem Kaptan) yaşadıklarına, olayın küresel çaptaki politik önemine alabildiğine insani bir perspektifinden bakıyor.

RABİYE KURNAZ GEORGE W. BUSH'A KARŞI
RABİYE KURNAZ GEORGE W. BUSH’A KARŞI, Yönetmen: Andreas Dresen, 2022, Foto: Luna Zscharnt, Copyright: Pandora Film

Almanya ve Fransa ortak yapımı olan film, aynı zamanda Berlinale’de En İyi Senaryo ve Sanat Sinemaları Birliği Ödülü’nün de sahibi oldu. Almanya doğumlu Meltem Kaptan’a 35. Avrupa Film Ödülleri’nde adaylığın yanı sıra uluslararası çapta ün getiren film, aynı zamanda 41. İstanbul Film Festivali’nin de açılışını yaptı. RABİYE KURNAZ GEORGE W. BUSH’A KARŞI, 17 Aralık’tan itibaren sadece MUBI’de.

RABİYE KURNAZ GEORGE W. BUSH’A KARŞI Fragman

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar