Semiha Berksoy’un Eserleri 16. Lyon Bienali’nde!

Semiha Berksoy’un eserleri Sam Bardaouil ve Till Fellrath küratörlüğünde gerçekleşen 16. Lyon Bienali ‘Manifesto of Fragility’ kapsamında 31 Aralık 2022 tarihine kadar görülebilir.

Enstalasyon görseli, 'Manifesto of Fragility', 16. Lyon Bienali, macLYON, 2022, fotoğraf: Blaise Adilon
Enstalasyon görseli, ‘Manifesto of Fragility’, 16. Lyon Bienali, macLYON, 2022, fotoğraf: Blaise Adilon

16. Lyon Bienali, kırılganlık manifestosu, kırılganlığı, geçmiş tarafından cesaretlendirilen, bugüne duyarlı ve gelecek için hazırlanmış üretken bir direniş biçiminin kalbine yerleştiriyor. Kırılganlığı bölünmüş dünyamızda evrensel olarak hissedilen birkaç gerçekten biri olarak kabul eden bienal, iki bin yıla yayılan ve geçmişteki ve şimdiki, yakındaki ve uzaktaki insanların ve yerlerin savunmasızlıklarını çeşitli şekillerde anlatan bir dizi yaratıcı pratikler ve eserleri bir araya getiriyor. 200 sanatçı ve kreatif tarafından kelime, görüntü, ses ve hareket yoluyla yazılan kolektif bir bildiri olarak tasarlanan bienal, kusursuz bir şekilde kırılgan bir dünya için bir manifesto taslağı hazırlamak için dirençli seslerden oluşan bir topluluğa çağrıda bulunuyor.

Semiha Berksoy Hakkında

Semiha Berksoy doğuştan gelen sanat aşkıyla ve yeteneğiyle Cumhuriyet kuşağının en önemli temsilcilerinden ve Türkiye’nin uluslararası alanda tanınmış ilk sanatçılarından biridir. 19 yaşında Güzel Sanatlar Akademisi, Namık Ismail Atölyesi ve Hakkı Toygar Seramik Atölyesi’ne kabul edilir. Ertesi yıl ise Muhsin Ertuğrul tarafından açılan Darülbedayi Tiyatro Okulu sınavını kazanır.

Sanata çok yönlü yaklaşımıyla gerçek bir öncü olan Berksoy; ilk sesli Türk filminde ve ilk Türk operasında, yurtiçi ve yurtdışında sayısız önemli temsilde sahne alır. Berlin Yüksek Müzik Akademisi’ni birincilikle bitiren sanatçı ‘Birinci Sınıf Opera Sanatçısı’, ‘Başartist (Primadonna)’ ve ‘Devlet Sanatçısı’ ünvanlarına layık görülür. Yaşamını sanata adayan ve görsel sanatlarla her zaman yakından ilgilenen Berksoy, 1997 Istanbul Bienali, 1998 Manifesta II, 2005 Venedik Bienali, 2019 Sharjah Bienali, La Lune Du Voyage Réel aux Voyages Imaginaires (Grand Palais) gibi önemli uluslarası sergilerde eserleriyle yer alır. 2000 yılında ise 90 yaşında New York Lincoln Center’da yönetmen Robert Wilson’un “The Days Before” adlı oyununda Wagner’in Aşk Ölümü aryasını söyler.

Semiha Berksoy tutkularını, aşklarını ve acılarını, çizgisel, ironik ve yalın bir dille resimlerine aktarırken, yaşam, ölüm ve zamanın sınırlarının aşıldığı yeni bir boyut yaratır. Kendi yaşantısını üretiminin merkezine alan Berksoy, yaşamını ve sanatını birbirinden ayırmaz; resimleri cesur, coşkulu, disiplinli, özgün kişiliğinin yanı sıra bütüncül sanat eğitimi, deneyimi ve anlayışının da birer uzantısıdır.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar