Sinan Dağ’ın “Alem Buysa Kral Benim” Adlı Sergisi Platform A Sanat Galerisi’nde

Sinan Dağ “Alem Buysa Kral Benim”
Sinan Dağ
Ormanın Kralı
Tuval üzerine karışık teknik
100 x 110 cm
2022

Sanatçı Sinan Dağ Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor. Dağ’ın resim ve heykellerinin yer aldığı “Alem Buysa Kral Benim” adlı kişisel sergisi, 5 Kasım 2022 tarihinde Taurus Avm’de yer alan Platform A Sanat Galerisi’nde başlıyor.

Sergide görebileceğiniz “Krallar” serisi eserleri için sanatçı şöyle diyor; “Güneşten beslenip doğayla mücadele eden, zamanın doğrularını ve yanlışlarını yakalamış, yarının gerçeklerini kovalayan krallara hiçbir sözüm yok. Onlar toplumlarına öncülük ederek işlerini iyi yaparlar.

Fakat şimdi bahsedeceğim krallar altın taçlı, ipek pelerinli olabilirler ama yine de bu ikonik karakterleri gözünüzde büyütmemeniz gerekir. Çünkü onlar sosyal medya çağının sanal krallarıdırlar. Sosyal medyayı aktif kullanarak ikonlara dönüşüyor ve sistemin bir parçası haline geliyorlar. Aslında sosyal medyanın görevi çeşitli ikonlar üretmek, biz buna kızamayız. Çünkü beynimiz alışık olduğu şeyleri gördüğü zaman mutlu oluyor ve gerçeklik algısını geçici de olsa tatmin ediyor. Bilinçli ve sistematik bir biçimde toplumu yönlendiren bu simgeler devasa bir çöp yığını gibi dünyayı ve doğayı yok ediyorlar.

Eserlerde gördüğünüz krallar ise; tatlı bir gülümseme, samimi bir bakış ve hayatın içindeki gerçek mutluluğu ararlar.

Benim bir parçam olan bu krallar, hüzünlü bakışlarla beraber varoluş sebebimizin bilinçsiz yok oluşunu sembolize ediyorlar.” Sanat için “Bu oyunu oynamayı sevdim ve bırakmayı artık hiç düşünmüyorum. Son zamanlarda şöyle eğlenceli bir şey keşfettim; ben resimle oynadığımı düşünürken, aslında onunda benimle oynadığını şaşırtıcı şekilde boyanın; kağıdın dokusu ve yerçekimiyle dansında keşfettim.” diyen Sinan Dağ’ın “Krallar” serisinin yanı sıra dönem dönem çalıştığı farklı serilerinden eserlerin de yer aldığı sergi, 3 Aralık 2022 tarihine kadar Platform A Sanat Galerisi’nde izleyiciler tarafından görülebilir.

Galeri, Pazar-Pazartesi günleri hariç 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


Sinan Dağ “Alem Buysa Kral Benim”
5 Kasım – 3 Aralık 2022
Platform A Sanat Galerisi
Taurus AVM Konya Yolu Mevlana Bulvarı
No:190 Asma Kat Çankaya/Ankara

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar