Sinemacı Mania Akbari Sinematek/Sinema Evi’ne Konuk Oluyor

Feminist, Aktivist Sinemacı Mania Akbari Sinematek/Sinema Evi’ne Konuk Oluyor

Mania Akbari
Mania Akbari

Sinematek/Sinema Evi’nin İran’daki özgürlük mücadelesi ile dayanışma göstermek ve kadınların başlattığı isyanda feminist direnişin etkisine dikkat çekmek amacıyla 26. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ve Another Gaze/Another Screen işbirliğiyle hazırlayıp sunduğu İranlı Kadınlar Konuşuyor: Tarih, Sanat, Direniş programı devam ediyor. Bu program kapsamında gösterilen Bunu Ne Cüretle İstersin (How Dare You Have Such A Rubbish Wish) filminin yönetmeni Mania Akbari 03 Haziran Cumartesi filminin gösterimi ardından soru cevap için seyircilerle buluşmak ve 04 Haziran Pazar Bedenin Ötesi başlığında bir konuşma yapmak üzere Sinematek/Sinema Evi’nde olacak.

Akbari, IDFA’nın da aralarında olduğu birçok saygın festivalde gösterilen filminde, İran sinema tarihinden klipler üzerinden kadına yönelik sömürüyü ve nesneleştirmeyi gözler önüne seriyor.

Türkiye’den izleyiciye yerli sinemadan ötürü çok tanıdık gelecek bu arşiv görüntülerini, göğsüne çiçek dövmesi yaptırma anlarıyla harmanlayan Akbari; bu yolla İran sinemasının diğer kadınlarıyla birlikte bedenini yeniden sahipleniyor.

Sinematek/Sinema Evi’nin, Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsiciliği ve Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali işbirliğiyle konuk ettiği Akbari, 03 Haziran 2023 Cumartesi günü saat 18:30’da filminin Sinematek/Sinema Evi’ndeki gösterimine katılacak. Filmin gösteriminden sonra izleyicinin sorularını yanıtlayacak yönetmen ertesi gün saat 13:45’te yeni filmi, sinemaya yaklaşımı ve İran’daki kurtuluş hareketini ateşleyen feminist direnişe dair görüşlerini içeren Bedenin Ötesi adlı konuşmasını yapmak ve seyircinin sorularını yanıtlamak üzere Sinematek/Sinema Evi’nde olacak.

*Mania Akbari, son filmi Ne Cüretle Bunu İstersin’in (How Dare You Have Such a Rubbish Wish) 03 Haziran Cumartesi 18.30’daki gösterimini İran’da cezaevinde tutulan iki feminist gazeteciye, Elahe Mohammadi ve Nilüfer Hamedi’ye adıyor ve İranlı feministler adına insan haklarını savunan tüm kuruluşları ve gazetecileri İran’daki siyasi mahkumlarla dayanışma göstermeye çağırıyor.

Konuşma: Bedenin Ötesi
Mania Akbari
04.06.2023, Pazar
13:45
Moderasyon ve çeviri: Tülay Türken

Bedenlerimiz tarihsel, bilimsel, genetik ve sosyal hafızalarıyla şekillenen bir yaşam sürer. Peki bu hatıralar makinelerle etkileşim içinde olduğumuz günümüzde nasıl şekillenir? Bedenlerimiz tarafından üretilen makineler aynı zamanda bedenlerimizi mi üretir? Lacan ve Freud, bir zamanlar bireysel psikoterapiye inanmıştı ama bugün bireyin iyileşmesi daha geniş bir sosyopolitik iyileşme ile mümkündür. Bunun nedeni, çağımızın insan öznesinin gezegenin öznesi, global birey haline gelmiş olmasıdır. Biz bedenlerimiz değilizdir ama bedenlerimizin içinde var oluruz. İnsan organları, çeşitli durumlarla karşılaşarak merkezleştiği zaman yeni politik hareketler ortaya çıkar. İnsan bedeninin en derin kısmında derimiz, en uzak kısmında ise jeopolitik sınırlar vardır. Çağdaş bedenler aynı anda en derindekini ve en uzaktakini içinde taşır ve kendi içsel jeopolitik sınırlarıyla sosyalleşir. Peki, çağdaş düşünce, sosyal ve politik bir karşılaşmayla bireyin ötesine geçtiğinde sınırlar ve derinlikler üzerinde nasıl genişler? İki organın dansı iki politik bedenin dansıdır.


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir