Uluslararası Distopya Film Festivali’nde “Yapay Zekâ ve Yeni Teknolojik Gelişmeler”

Bu yıl 10 – 12 Aralık tarihleri arasında Türkiye’de ilk kez sinemaseverlerle bir araya gelecek olan Uluslararası Distopya Film Festivali kapsamında düzenlenen ve “Yapay Zekâ ve Yeni Teknolojik Gelişmeler” hakkındaki sunumların yer alacağı “Teknoloji Bölümü” programı açıklandı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları BKM Mutfak destekleriyle, Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Distopya Film Festivali’nde kısa film yarışması, film gösterimleri, akademi bölümü panellerinin yanı sıra Teknoloji Bölümü’nde birbirinden değerli akademik isimlerin yer alacağı “Yapay Zekâ ve Yeni Teknolojik Gelişmeler” hakkında sunumları gerçekleşecek.

Uluslararası Distopya Film Festivali’nde “Yapay Zekâ ve Yeni Teknolojik Gelişmeler”
Uluslararası Distopya Film Festivali “Yapay Zekâ ve Yeni Teknolojik Gelişmeler” Paneli

Dünyadaki yeni teknolojik gelişmeler üzerine gerçekleşecek sunumlar dizisinde; AKINSOFT ve AKINROBOTICS’in kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür Akın, Cold Spring Harbor Laboratuvarı’nda kök hücre ve kanser üzerine araştırmalar yapan Dr. Semir Beyaz, Locomation.ai Şirketi kurucu ortağı ve CTO Dr. Tekin Meriçli, BlockchainIST Center direktörü Dr. Bora Erdamar, Astrofizikçi, Popüler Bilim yazarı Dr. Selçuk Topal, GDDART, Qodeakademi, Banliyo Ses ve Müzik Stüdyosu kurucu ortağı, Dijital Sanatçı Gökhan Doğan, Gelecek Bilimde kurucu ortağı ve Yüksek Elektrik-Elektronik mühendisi Burak Çankaya yer alıyor.

10 – 12 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek ve moderatörlüğünü 2019 yılında kurduğu Digital Rönesans A.Ş ile dijital içerik üretimi, yönetimi ve markalaştırma tasarımı üzerine medya alanında Türkiye ve dünyada gösterdiği faaliyetlerin yanında, Milliyet gazetesinde Gelecek Öncesi Çağlar köşe yazarı ve TOBB Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi ve TOBB İstanbul Genç Girişimciler üyesi Öğrt. Üyesi Filiz Dağ’ın yapacağı ve panellerde; Türkiye’nin ilk insansı robot prototipi olan iki ayaklı AKINCI serisini, tarım robotları PNCR serisini, servis robotları ADA serisini, hostes serisi Mini ADA’yı ve arazi robotu ARAT serisini geliştirerek bir ilke imza atan, insansı robotların hizmet verdiği Türkiye’nin ilk ve tek robotik kafesi olan Cadde Meram Kafe’yi kuran Dr. Özgür Akın; “İnsansı Robotlar”, Yaptığı çalışmalarla Uluslararası Kök Hücre Araştırmaları Derneği Üstün Başarı Ödülü, Amerikan İmmünoloji Derneği Genç Araştırmacı Ödülü, Janeway Ödülü, Erken Kariyer Akademisyen Ödülü, Harvard Immunoloji ve Jeffrey Modell Ödülü gibi prestili ödüllere layık görülen Dr. Semir Beyaz; “Kök Hücre ve Genetik”, kardeşiyle birlikte Locomation adlı girişimleriyle Pitsburgh’da otonom tır çözümleri üzerine odaklı çalışmalar gerçekleştiren, Carnegie Melon Üniversitesi Ulusal Robotik Mühendisliği bünyesinde de araştırmalarını sürdüren Dr. Tekin Meriçli; “İnsansız Otonom Araçlar”, Türkiye’nin üniversite bünyesindeki ilk Blockchain Teknolojileri Araştırma Merkezi olan BlockchainIST Center’ın direktörü, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Fintech Yüksek Lisans Programı koordinatörü, BAU Deneysel ve Davranışsal Ekonomi Laboratuvarı direktörü ve Ekonomi bölümü öğretim üyesi olarak görev yapan Dr. Bora Erdamar; “KriptoEkonomi ve Gelecek”, dış galaksilerde moleküler gaz gözlem ve analizi, moleküler astrofizik, gaz kinematiği ve galaksi evrimi alanlarında çalışmalar yapan, Uluslararası IAU100 etkinlikleri kapsamında ülkemizde gerçekleştirdiği bir ulusal online seminer Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) tarafından The Biggest Turnout Prize kategorisinde birinciliğe layık görülen, Kaostan Kozmosa Evrenin Hikayesi kitabının yazarı Dr. Selçuk Topal; “Gelecek Uzayda: Kozmik Bir Distopya Mı Yoksa Ütopya Mı?” GDDART, Qodeakademi, Banliyo Ses ve Müzik Stüdyosu kurucu ortağı, Dijital Sanatçı Gökhan Doğan “Dijital Sanat ve Film Yapımcılığı” ve Gelecek Bilimde kurucu ortağı ve Yüksek Elektrik-Elektronik mühendisi Burak Çankaya “Yenilenebilir Enerji” konu hakkında sunumlar yapacak.

İlk kez gerçekleştirilecek festivalin “Robotic Sponsoru” Akın Robotics da ayrıca festival alanında robotlarıyla yer alacak.


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir