Uluslararası İstanbul Trienali Dördüncü Kez Gerçekleşecek

12 Mayıs-13 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleşecek 4. Uluslararası İstanbul Trienali, İstanbul’un heterotopik mekanları olarak sınırlarını ve surlarını, bilinen kullanım biçimlerinden farklılaştırarak esneyen, düşünce üreten, ikili karşıtlıkların çözüldüğü ve çok sayıda anlama açıldığı bir üçüncü mekan olarak kartezyen bağlarından kurtarıyor.

Bağımsız Sanat Vakfı tarafından organize edilen Uluslararası İstanbul Trienali, kentin gündemini sanatsal bir laboratuvar olarak yeni deneyimlere ve olasılıklara açma, İstanbul merkezli sanatsal ve uluslararası ortak üretim alanlarını artırma, İstanbul’un çok katmanlı ve kültürel yapısında yeni tartışma alanları açarak, güncel etkinlik ve sergilerle paylaşma amacıyla 4.kez gerçekleştirilmektedir.

Yedikule Zindanları
Yedikule Zindanları

Uluslararası İstanbul Trienali, sanatın evrensel gelecek tasarımında yer alabilmesi ve etkin olabilmesi için, eleştirel düşünme, empati geliştirme, paylaşma, eşitlik, inovasyon, çoğulculuk, bilimsellik, sürdürülebilirlik niteliklerini uluslararası sanatsal üretim ve paylaşımlarla artırmayı amaçlamaktadır.

İstanbul’daki sosyolojik, kültürel ve mekansal dönüşümlerin bir aradalığı, zamansal katmanları, katmanların çokluğu ve çatışmaları İstanbul’un kent mekanındaki sınırları ve surlarını birer heterotopik mekan olarak tanıyabilmemize olanak sağlar.

4. Uluslararası İstanbul Trienali Heterotopik Mekanlar Olarak Sınırlar ve Surlar başlığıyla İstanbul’da Yedikule Hisarları Açık Hava Müzesi (Yedikule Zindanları)’nde gerçekleştirilecektir.

Etkinliğe Türkiye’den ve dünyadan 30 sanatçının yerleştirme eserleri (3 boyutlu materyal ile üretilmiş, video-projeksiyon-mapping, NFT, ses ve ışık yerleştirmeleri), heykel, performans ve video işlerine yer verilecektir.

1 ay sürecek sergi programı dışında, etkinlikte sanatçı atölyeleri, ücretsiz rehberli turlar, gece turları, söyleşi, performans ve gösteriler gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Oriental Drug
Oriental Drug

Katılımcı sanatçı listesi:
Fırat Neziroglu, Mareo Rodriguez, Beste Kopuz, Levin İulya, Ceal Floyer, Özgün Şahin, Sarya Nurcan Kaya, Nilhan Sesalan, Hamza Kırbaş, Koenraad marinus van Lier, Ezgi Yaren Karademir, Nermin Ülker, Sebahattin Alaca, Abbas Yousif, Minia Biabiany, Giorgos Taxidis, Odysseas Tosounidis, Seydi Murat Koç, Wendy Yu, Maze Sürer, Nik Ramage, Ayşegül Altunok, Aaron Bezzina, Didem Erbaş, Nejat Çınar, Ece Canlı, Esther Stocker, Hakan Yılmaz, Akın Demiral ve Başar Ünder.

ETKİNLİKLER VE ATÖLYELER

4. Uluslararası İstanbul Trienali sergi programı dışında, sanatçı atölyeleri, söyleşi, gündüz ve gece ücretsiz sergi turları, yürüyüşler ve performanslar gerçekleştirilecektir.

Trienal sergi programına ek olarak aşağıdaki etkinlikler programlanmıştır:

  • Açılış ve kapanış basın toplantıları
  • Sanatçı konuşmaları (En az 4 etkinlik),
  • Sanatçı atölyeleri (En az 4 etkinlik),
  • Performanslar (Her hafta en az 2 etkinlik),
  • Haftaiçi ve haftasonu sergi ziyaretleri (Pazartesi hariç her gün: 10.30-17.00)
  • Gece rezervasyonlu turlar (Haftada 3 gün: 19:30-21.30)
  • Rehberli turlar (11.00, 13.00 ve 15.00 saatlerinde)
  • İstanbul Trienali Çocuk Programı (Atölye ve etkinlik programı henüz netleşmemiştir.)
  • Yürüyüşler (Tarihi parkur).

Küratör Filiz Ağdemir

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Lisans, Kültür Yönetimi Yüksek Lisans öğrenimini tamamladı. 2006-2010 yılları arasında, Santralistanbul Çağdaş Sanat ve Enerji Müzesi’nde, 2011-2016 yılları arasında İş Bankası Müzesi, İBB Müzeleri, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Koç Müzesi, Beşiktaş JK Müzesi, Tübitak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi gibi kamu ve özel kurumların Kültür Sanat Departmanlarında ve projelerinde yöneticilik yaptı. 2007 yılından itibaren çağdaş sanat, sahne ve gösteri sanatları, oyunlaştırma, deneyim tasarımı ve güncel sanat hakkında dergi ve yayınlar için yazılar yazdı.

2019-2020 yılları arasında Akbank sanat ve Açık Diyalog iş birliği ile tasarlanıp uygulanan “Çağdaş Sanat ve Küratörlük” programını başarıyla bitirdi. Bitirme projesi olarak, 2021 Ağustos ayında Taksim Akbank Sanat Galeride “Re-body Sanatçı Araştırma Projesi Sergisi”ni gerçekleştirdi. 2017’den itibaren bağımsız olarak çalışmaktadır.

Danışman Küratör Hülya Yazıcı

İDGSA da 1982-85 yılları arasında Yüksek Resim Eğitimi aldı. 1990-2005 yılları arasında oniki kişisel sergi yaptı, karma sergilere katıldı, on yıl süre ile resim öğretmenliği yaptı. 2008’de Bağımsız Sanat derneğini kurdu. 2010 yılında, İstanbul Modern 5 nolu Antrepo’da “Şehrin Gizli Dili” adıyla 1.İstanbul Trienali’nin küratörlüğünü, 2013 yılında ikinci Uluslararası Trienali’ni “7 Vadi Altmış Kanat Gölgesi” küratörlüğünü, 2016 yılında Mültecilik sorununu işleyen “Yurtsuzlaşma” Trienali’nin küratörlüğünü yaptı. Bu etkinliklerde kendi kavramsal çalışmalarını da sergilendi. 2016 yılında, Bağımsız Sanat Vakfını kurdu beş yıldır Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmektedir. 2018 yılında “Hâl, Beden, Zihin” Uluslararası Kadın Sanatçılar Sergisinin küratörlüğünü, 2021 yılında “Bir İh(ti)mal Daha Var” Uluslararası Kadın Sergisinin küratörlüğünü yaptı.

2018 yılında Şükrü Karakuş küratörlüğünde yapılan 12cm. gezici sergisine katıldı. İspanya, Portekiz, Fransa ve Türkiye’de açılan sergilerde çalışmaları sergilendi. 2020 yılında Mimar Sinan Üniversitesi galerisinde yirmi sanatçı ile “Karşılaşmalar” sergisinin koordinatörlüğünü yaptı kendi çalışmalarını sergiledi. Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılan Kültür Çalıştayı’na katıldı. 2020 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı “Genç Güncel Sanat” yarışmasında jüri üyeliği yaptı.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar