“We are not alone: Panicattack Duo Retrospektifi, 2054” Açıldı

Gelecekteki Hayali Retrospektife Bir Bakış Sunan “We are not alone: Panicattack Duo Retrospektifi, 2054” Performistanbul Küratörlüğünde Açıldı

Naz Balkaya ve Emily Demetriou
Naz Balkaya ve Emily Demetriou

Naz Balkaya ve Emily Demetriou‘dan oluşan sanatçı ikilisi Panicattack Duo‘nun Performistanbul küratörlüğünde (Simge Burhanoğlu & Azra İşmen) düzenlenen sergi ve performans serisi “We are not alone: Panicattack Duo Retrospektif, 2054”, Performistanbul’da hayata geçti.

2054’e yolculuk

Performistanbul uzun bir aradan sonra kapsamlı bir sergiyle izleyiciyle buluşacak olmanın heyecanını yaşıyor. Performistanbul’da dört ay boyunca devam edecek performatif serginin hazırlıkları üç yıldır devam ediyordu. Gelecekteki hayali retrospektife bir bakış sunmak üzere tasarlanan ve Nisan 2023’te açılması planlanan sergi ve sunulacak performanslar planlanmış olmasına rağmen, Türkiye’de yaşanan zor zamanlar nedeniyle eylül ayına ertelendi.

Distopik bir deneyim alanı

Feminen bilginin ve dışlanmış pratiklerin yolunu arayan ve sorunlarının çözümünün bu olduğuna inanan ikilinin pandemiden sonra yaptığı ve sunduğu ilk çalışma serisi olan “We are not alone: Panicattack Duo Retrospektifi, 2054”, Performistanbul’un üç katına yayılıyor. Performatif sergi kapsamında sunulacak canlı performansların yanı sıra, resim, heykel, çeşitli karışık medya işleri ile video ve sesten oluşan bir yerleştirme bulunuyor. Performanslarla canlanan yerleştirmenin tamamı, ikilinin sanat kariyerleri boyunca yaptıkları kurgusal çalışmaları kronolojik olarak sergilerken aynı zamanda dönemin politik ve tarihi olaylarını da gözler önüne seriyor. Yerleştirme dahilinde performans sergileyecek olan sanatçılar, izleyicileri 2021’den 2054’e uzanan yolculuğa çıkaran bir hikâyeyi takip ederek, hayal ettikleri geleceğe dair sürükleyici bir distopik deneyim yaratmayı umuyor.

Her katta farklı bir on yıl

Hikâye, iklim yıkımını, yükselen ve herkesin hayatını tehdit eden ekstrem sağ ve ataerkil politikaları anlatırken bu anlatı içinde onları yönlendiren bir ses çalışması aracılığıyla izleyiciye sunuluyor. Seyirciler enstalasyonu kat kat deneyimleme imkanı buluyor; her katta farklı bir on yıla ait durum ve olaylar gözler önüne seriliyor. Buna paralel olarak ziyaretçiler, ikilinin akıl sağlıklarını korumak ve bu dünyada hayatta kalmak için benimsedikleri süreci gözlemleyebiliyor.

Hayal gücü ve gerçeklik arasında

“We are not alone: Panicattack Duo Retrospektifi, 2054” nefes almak için bir umut, hatırlamak için bir hatırlatma, harekete geçmek için bir çağrı, gelecek için bir prova, bir araya gelmek için bir davet ve vahşi, evcilleşmemiş ruha ve feminen olana bir övgüdür. Hayal gücü ve gerçeklik arasında köprü kuran bu dönüştürücü deneyim için bize katılmanızı bekliyoruz..

Sergiyi gezmek için son tarih 30 Aralık 2023.

Sergi ve performanslar hakkında:

Sergi boyunca 22 performans gerçekleşecek. Performanslar eylül ve aralık aylarında aşağıda belirtilen tarihlerde gerçekleşecek:

28 Eylül, 29, Eylül, 30 Eylül, 1 Ekim

15 Aralık, 16 Aralık, 17 Aralık, 21 Aralık, 22 Aralık, 23 Aralık, 24 Aralık, 28 Aralık, 29 Aralık, 30 Aralık

Her performans 20 kişilik kapasitede olacak. Hafta sonuna denk gelen günlerde performans 15:00’da, hafta içine denk gelen günlerde ise 19:00’da başlayacak. Bilet fiyatları 250 TL.

Sergi ise her hafta perşembe-cuma-cumartesi-pazar 12.00-18.00 saatleri arasında açık olacak ve 1 saatlik oturumlar hâlinde gezilebilecek. Her oturum 40 kişilik kapasitede olmakla birlikte toplamda günlük 4 oturum (12:00-13:30-15:00-16:30) gerçekleştirilecek. Bilet fiyatları 80 TL.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar