Zeus’un Kadınları – Antik Yunan Toplumunda Kadın Konumlanmasına Zeus Merkezli Bir Bakış


Evren Şar İşbilen’in kaleme aldığı “Zeus’un Kadınları – Antik Yunan Toplumunda Kadın Konumlanmasına Zeus Merkezli Bir Bakış”, Arkeoloji ve Sanat Yayınları’ndan çıktı.

Bu çalışma, Zeus ve onun birlikte olduğu kadınların hikayelerini bütüncül bir şekilde feminist paradigma üzerinden okuyarak, binlerce yıllık ana tanrıça kültünün toplumda nasıl sistematik olarak değersizleştirildiğini ve eril erkin toplumu şekillendirmede mitlerden nasıl faydalandığını ortaya sermektedir.

Mitolojik öyküler, içinde yeşerdikleri toplumun görüş, düşünüş ve duyuş şekillerini, toplumun siyasi ve sosyal yapılanmasını dışa vuran hatta yorumlanma biçimleri üzerinden düşünce tarihinin izdüşümlerini yansıtan karmaşık yapılardır. Dolayısıyla bu hikayelerin ardındaki toplumsal dinamiklerin ortaya çıkarılmasında kalıplaşmış yorumların ötesine geçilebilmesi için tarih, sosyoloji ve antropoloji bilimleri adeta birbirine muhtaçtır. Tüm bunların paralelinde bu çalışma, alışılagelen klasik alegorik değerlendirmelerin dışına çıkarak ilk kez, Zeus’un hayatına giren kadınları Zeus’un varlığı ile birlikte bir bütün olarak değerlendirmiş ve gerek mitoloji gerekse Yunan kültür tarihi açısından önemli bir boşluğu doldurmayı hedeflemiştir. Kitap bu yönüyle Zeus ile kadınlarını, eğlenceli birer anekdot olmanın ötesine taşımakta ve Yunan dünyasında tohumları atılarak günümüze kadar ulaşan cinsiyet ayrımcılığının, Yunan dini yapısındaki köklerine ışık tutmaktadır.

Zeus’un Kadınları
Yazar: Evren Şar İşbilen
ISBN: 9786053965367
Sayfa Sayısı: 112
Cilt Tipi: Karton Kapak
Dil: Türkçe
Ebat: 15 x 21 cm
Fiyat: 45 TL
Yayım Yılı: 2021

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir