“Zuhal” İlk Kez Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde!


“Zuhal” İlk Kez Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde!
ZUHAL

Ödüllü kısalarıyla tanıdığımız yazar ve yönetmen Nazlı Elif Durlu’nun ilk uzun filmi “Zuhal”, seyirciyle ilk kez 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde buluşacak. Yapımcılığını Anna Maria Aslanoğlu’nun üstlendiği film, 2-9 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yarışacak.

Senaryosunu Nazlı Elif Durlu ve Ziya Demirel’in birlikte yazdığı film; başarılı bir avukat olan ve İstanbul’un merkezinde yalnız yaşayan Zuhal adlı bir kadının, evinin derinlerinden gelen bir kedi sesinin peşinde çıktığı çaresiz arayışı ve o güne dek hiç iletişim kurmadığı komşularıyla yaşadığı absürt olayları konu alıyor. Zuhal rolünde Nihal Yalçın’ı izleyeceğimiz filmde Sadi Celil Cengiz, Çağdaş Ekin Şişman, Sena Başdoğan, Sencar Sağdıç, Aysan Sümercan, Serpil Gül, Burcu Halaçoğlu, Sarp Aydınoğlu, Fatih Al, Şebnem Sönmez ve Nur Sürer rol alıyor.

istos film’in yapımcılığında ve Almanya’dan Jamila Wenske (Achtung Panda!), Türkiye’den Tanay Abbasoğlu (TN Yapım), Tolga Karaçelik (Karaçelik Film) ve Öykü Canlı’nın (Yumurta Yapım Sanat) ortak yapımcılığında gerçekleşen “Zuhal”, Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu, Özmen Foundation, Film Independent ve Asteros Film’den Kanat Doğramacı’nın katkılarıyla hayata geçti. Filmin görüntü yönetmenliğini Sebastian Weber, kurgusunu Buğra Dedeoğlu ve Selda Taşkın ve sanat yönetmenliğini Osman Özcan üstlenirken, müziklerini de Alexander Lawrence ile Yusuf Tan Demirel birlikte yaptı.

Proje aşamasında gelen ödüller

Yapım çalışmaları 2016’da başlayan ve çok sayıda film geliştirme platformuna seçilen “Zuhal”, Los Angeles Greek Film Festivali’nin Project Development Forum’unda En İyi Proje seçilerek Mediterranean Film Institute’ün Senaryo Geliştirme Atölyesi’ne katılmaya hak kazanmıştı. Film ayrıca, İstanbul Film Festivali’nin Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi ve Ortak Yapım Platformu’ndan Colorup Post-Prodüksiyon Ödülü’nü, Trieste Film Festivali’nin When East Meets West Ortak Yapım Platformu’ndan Flow Post-Prodüksiyon Ödülü’nü, Selanik Film Festivali’nin Crossroads Ortak Yapım Platformu’ndan Musu Ses Post-Prodüksiyonu ve Müzik Ödülü’nü ve Antalya Film Forum’un Uzun Metraj Kurmaca Work in Progress Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştı.

Nazlı Elif Durlu’nun yönettiği “Zuhal” ile ilgili gelişmeleri filmin resmî Facebook ve Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

NAZLI ELİF DURLU

1979’da Ankara’da dünyaya gelen Nazlı Elif Durlu, lise öğrenimini Ankara Tevfik Fikret Lisesinde, lisans ve yüksek lisans eğitimini ise Hollanda Utrecht Üniversitesi’nde Sinema Televizyon Bilimleri’nde yaptı. 2005-2008 yılları arasında Los Angeles’ta çeşitli film ve televizyon dizisi projesinde senaryo yazarı olarak çalıştı. 2009’da, senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini yaptığı ilk kısa filmi “Güven Bana”, İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması’nda ve Nürnberg Türk – Alman Film Festivali’nde En İyi Kısa Film seçilirken; Londra’da düzenlenen Crystal Palace Kısa Film Festivali’nde Yabancı Dilde En İyi Kısa Film Ödülü’nü, Akbank Kısa Film Festivali’nde de Mansiyon Ödülü’nü kazandı. “Almost” adlı kısa film senaryosu 2010’da Hany Abu Assad’ın yönetmenliğinde çekildi ve 15 kısa filmden oluşan “Unutma Beni İstanbul” adlı filmde yer aldı. 2012’de yönettiği ikinci kısa filmi “Sonra”, !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, İzmir Kısa Film Festivali ve Los Angeles Türk Film Festivali’nde En İyi Kısa Film seçildi. 2013’te “Düldül ve Bülbül” adlı kısa filmini yönetti. Yapım çalışmaları 2016’da başlayan ve senaryosunu Ziya Demirel ile birlikte yazdığı ilk uzun filmi “Zuhal”i 2021 yılında tamamladı. Halen, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Sinema-TV Bölümü’nde film okuma ve film yapımı üzerine dersler vermekte ve yeni projesinin çalışmalarını sürdürmektedir.

1988, İstanbul doğumlu. Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir