10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Basına Tanıtıldı

10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Basına Tanıtıldı

10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali basın toplantısı Pazartesi (2.11.20) günü çevrimiçi uygulamayla gerçekleşti.

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 10. kez sinema profesyonelleri ve seyircisi ile buluşuyor. Sinemanın toplum için bir ayna olduğu düşüncesi ve adaletin bu aynadan yansımasının önemine olan inancı her yıl katılan yenilikler, yeni filmler, yeni bölümler ve en önemlisi adalet ve sinema gönüllüleri ile artıyor. Festival 20 – 26 Kasım 2020 tarihleri arasında çevrimiçi gerçekleşecek. Ayrıca her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrenci jürisi festivalde yerini alacak.

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda sekiz film yarışacak

Bu yıl film gösterimleri her yıl olduğu gibi Türk ve Dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmlerden oluşuyor. Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda 8 film yarışacak.

Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması’nda on film yarışacak

Yine Türk ve Dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmler Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması’nda yerini bulacak. Bu bölümde 10 film yarışacak.

“Adalet Terazisi”

Bu yıl “Adalet Terazisi” yine seyirciye ulaşacak. Adalet Terazi’si bölümünde 5 tane dünya sinemasının seçkin örneklerinden film yer alıyor. Adalet temalı kısa filmlerin oluşturduğu seçkiler ve kısa film yönetmenleri ile söyleşiler programın önemli bir parçasını oluşturuyor.

Endüstri Günleri ‘VisionIST’

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında gerçekleşecek olan film endüstrisinin buluşmasını sağlayan, endüstrideki gelişmelerin tanıtıldığı, tartışıldığı, iletişim toplantılarının yapıldığı VisionIST, “Endüstri Günleri” olacak. 21-22 Kasım 2020 tarihlerinde gerçekleşecek bu bölümde hızla gelişen endüstride farklı kuşaklardan gelen ulusal ve uluslararası meslek profesyonellerinin birbirini tanıması, iletişimde bulunması ve bu şekilde üretimlerine yansıtacak katkıyı sağlaması hedeflendi. VisionIST’in kolayca takip edilebilmesi için bu yıl akreditasyon formu da yayınlandı: https://www.icapff.com/tr/uscff-endustri-gunleri-v…

Festival açılışı 19 Kasım’da

Festival 19 Kasım 2019 Perşembe günü çevrimiçi yapılacak açılış ile başlayacak. Massoud Bakhshi’nin yönettiği “En Uzun Gece” filmi açılışta izleyici ile buluşacak.

Akademik programda önemli konular ve konuklar “Ben Masumum”

Onuncusu düzenlenen “Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali”nde bu yıl, “Adalet” teması ile dünyanın dört bir yanından “Ben Masumum” temalı filmleri bir araya getiriliyor. Bu filmleri oluşturanları izleyici ile buluşturarak; sosyo-kültürel hayatın zenginleştirilmesine, sinema sanatının farklı kültürlerle tanışmasına aracılık ediliyor. Konuyla ilgili festival başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer toplantıda katılımcılara şu önemli açıklamaları yaptı: “Film festivalinde film programının yanı sıra çeşitli ülkelerden akademisyenlerin katılımıyla geniş bir akademik program gerçekleşecek. 10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin akademik programı, 19 Kasım Açılış – 26 Kasım Ödül Töreni kurgu aralıklarında çevrimiçi düzenlenecek.

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nın jürisinde Leena Yadav’in (jüri başkanı) yanı sıra; Ömür Atay (yönetmen), Rodd Rathjen (yönetmen), Alin Taşçıyan (film eleştirmeni) ve Tuba Ünsal (oyuncu) gibi sinema dünyasının ünlü isimleri bulunacak.

Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması Jürisi

Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını ise yönetmen Ruth Gabriel gerçekleştirecek. Gabriel’in yanı sıra; Vuslat Saraçoğlu (yönetmen) ve Alican Yücesoy (oyuncu) da jüri ekibinde yer alacak. Jüri başkanı Ruth Gabriel; film yapımcısı, ödüllü şiir yazarlığı ve iletişim uzmanlığı ile de tanınıyor.

“Onur Ödülleri” belli oldu

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin her yıl verdiği onur ödülleri belli oldu. 10. yılında festival danışma kurulu ‘Sinema Onur Ödülü’nü Agnieszka Holland, ‘Akademik Onur Ödülü’nü Paulo Pinto de Albuquerque ve ‘Sinemaya Katkı Ödülü’nü Uğur İçbak’a vermeyi kararlaştırdı.

Festivalin açılışı; Massoud Bakhshi yönetmenliğinde, Fransa/İran/Almanya/İsviçre/Lüksemburg/Lübnan ortak yapımı olan Antalya Altın Portakal dahil 5 festivalden ödül kazanan “En Uzun Gece” adlı film ile yapılacak.

10. ULUSLARARASI “ALTIN TERAZİ UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI”

1- Dünyanın Damarları / Adern der Welt (Yön:Byambasuren Davaa)
2- Ektiğimiz Tohumlar / Les Graines Que L’on Sème (Yön:Nathan Nicholovitch)
3- Kolektif Suç / Un Crimen Comun (Yön:Francisco Márquez)
4- Teslimiyet / Submissao (Yön:Leonardo António)
5- Uyuşturucu Kuryesi Çocuklar (Yön:Henry Blake)
6- Yabancı / Namo (Yön:Nader Saeivar)
7- Yaşamak / Leben (Yön:Erkan Karabağ, Talip Karamahmutoğlu)
8- Yaşlı Kadın / 69 Sae (Yön:Sun-ae Lim)

10. ULUSLARARASI “ALTIN TERAZİ KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI”

1- 62-84 Anlaşılmadı Merkez (Yön:Timuçin İpekusta)
2- Arzu (Yön:Doğuş Minsin)
4- Emziğimi Kim Çaldı? (Yön:Sedighe Sharifi Dahaji)
5- Göründüğü Gibi Değil (Yön:Ivan Zabazhanov)
6-İnsafsızlık (Yön:Sajad Motaharizadeh)
7- İnsiyak (Yön:Mustafa Kemal Altıner)
8- Kapşonlu (Yön:Cristian Marín)
9- Mahallenin Bazı Kedileri (Yön:Emre Sefer)
10- Yara (Yön:Onur Güler)

ADALET TERAZİSİ

1- Almanca Dersi / Deutschstunde (Yön:Christian Schwochow)
2- Baba / Otac (Yön:Srdan Golubović)
3- Barış Gelini: “PIPPA BACCA” / Sono Innamorato Di Pippa Bacca (Yön:Simone Manetti)
4- Şarlatan / Šarlatán (Yön:Agnieszka Holland)
5- Ve Dönüp Duruyoruz Öylece… / Ve Ma dore Mikonim… (Yön:Farhad Eivazi)

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.