Tiyatro Kooperatifi “5G:XR Brighton&İstanbul” Projesinde!

Tiyatro Kooperatifi

Tiyatro Kooperatifi, İngiltere’den Brighton Üniversitesi ile Brunel Üniversitesi ve İstanbul’dan Bahçeşehir Üniversitesi ile Bilgi Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleşen “5G:XR Brighton & İstanbul” başlıklı bir araştırma projesinde yer alıyor. Proje, 5G ve XR teknolojilerinin sahne sanatları ve oyun sektörü üzerindeki etkilerini ve potansiyelini İngiltere ve Türkiye özelinde inceliyor. Tiyatro Kooperatifi ortaklarından da Kadıköy Theatron ve Yolcu Tiyatro’nun konuyla ilgili çalışmalarını sunacağı etkinlik, 5 Kasım Perşembe günü 18.00-20.30 saatleri arasında gerçekleşecek.

Tiyatro Kooperatifi, İngiltere ve Türkiye’den üniversitelerin iş birliğiyle gerçekleşen ve Newton-Kâtip Çelebi Fonu kapsamında Sanat ve Beşerî Bilimler Araştırma Konseyi tarafından desteklenen “5G:XR Brighton&İstanbul” projesinde proje ortağı olarak yer alıyor.

5G teknolojisinin kültür sanatın üretiminde ve paylaşımında, yerel ve uluslararası alanda hem çevrimiçi hem de fiziki projelerde büyük etkilerinin olması bekleniyor. Dünyanın dört bir yanında, eş zamanlı, hızlı ve güvenilir bağlantı kurulabilmesiyle birlikte dijital üretimde ve fiziksel etkinliklerde yeni deneyimlerin yolunu açmayı hedefleyen 5G ile aynı zamanda; tiyatro, performans sanatları, festivaller, dijital medya ve oyun sektörü arasında da disiplinler arası çalışma ve iş birliği fırsatları oluşacak.

Projenin 5 Kasım Perşembe günü 18.00-20.30 saatleri arasında gerçekleşecek etkinliğinde, proje kapsamında yürütülen araştırma hakkında detaylı bilgi verilecek ve 5G&XR teknolojilerinin sahne sanatları ve oyun sektörü üzerindeki etkilerinin tartışılacağı atölye çalışmalarının düzenlenecek. Atölye çalışmaları İngilizce ve Türkçe olarak yürütülecek. İki ülkeden de bu alanda faaliyet gösteren sahne sanatları ve oyun sektörü profesyonelleri deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak. Etkinlik kapsamında, Tiyatro Kooperatifi ortaklarından Kadıköy Theatron ve Yolcu Tiyatro konuyla ilgili çalışmalarını sunacak.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi almak ve Discord üzerinden gerçekleşecek etkinliğe ücretsiz kayıt olmak için EventBrite sayfası ziyaret edilebilir.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.