Ahmet Rüstem Ekici ve Hakan Sorar İkilisinden Güneş Özgeç Düş Şarkısı İçin 3D Müzik Videosu

Güneş Özgeç, Düş
Güneş Özgeç, Düş, 3D Animasyon Müzik Video by Ahmet Rüstem Ekici & Hakan Sorar

Ahmet Rüstem Ekici ve Hakan Sorar ikilisinin ortak imzasını taşıyan, Güneş Özgeç’in Düş adlı parçası için hazırladıkları 3D müzik videosu, 12 Kasım Cuma gününden itibaren yayında. İkilinin ikinci 3D müzik videosu olan Düş, zihinin derinlerinde yeni ufuklar açan yerleştirmelerle; nesneler, bitkiler, sanatçı Güneş Özgeç’in büstleri ile hem göze hem kulağa hitap ediyor.

Ahmet Rüstem Ekici ve Hakan Sorar ikilisi geçtiğimiz Şubat ayında Kalben ‘nin Teoman ile yaptığı Robot Kozmonot parçasına hazırladıkları 3D müzik video çalışması ile dikkatleri üzerlerine çekmişti. Müzik videosunun tüm aşamasında ortak imzaları olan ikilinin yeni üretimi olan Güneş Özgeç’in Düş adlı parçasının 3D müzik video çalışması 12 Kasım Cuma günü itibariyle çeşitli dijital platformlardan izlenebilir.

Güneş Özgeç, Düş, 3D Animasyon Müzik Video by Ahmet Rustem Ekici & Hakan Sorar
Güneş Özgeç, Düş, 3D Animasyon Müzik Video by Ahmet Rüstem Ekici & Hakan Sorar

Yeni medya sanatçısı Ahmet Rüstem Ekici, Güneş Özgeç’in Düş parçasına hazırladıkları klip çalışmaları hakkında şu açıklamalarda bulundu; “Klip için 6000 kare render aldık. Güneş’in 3D taranmış büstleri ve hazır 3D nesnelerden oluşan 16 farklı setup oluşturduğumuz mimari yapı 2000 m2. Set’i tasarlarken Kate Bush Cloudbusting ve Madonna Bed Time Stories videolarından ilham aldık. Gözlenen, gözetleyen, düşleyen, gören ve aktaran arasında bir bağ kurmaya çalıştığımız düş fabrikası gibi çalışan ev için Güneş’in yaşadığı evi kurgulamaya çalıştık.”

Ekici ve Sorar ikilisinin zihnin derinlerindeki kapıları açtığı yeni müzik videosu olan Düş, uzun süre sanat çevresinde konuşulacağa benziyor.

Güneş Özgeç – Düş 3D Animasyon Müzik Videosu

Hakan Sorar (@hakansorar) Hakkında

1991’de doğan Hakan Sorar, mühendislik gibi farklı bir disiplinden gelmekle birlikte sanata çeşitli atölyelerde resim ve fotoğrafçılık eğitimleri alarak adım attı. Kullandığı Instant (Şipşak) filmler ile sanatsal çalışmalarında kent, insan ve bellek kavramlarına odaklanan Sorar, insan-mekan ilişkisi, kentsel dönüşüm, değişen mimari gibi konulara özel bir ilgi duyar. İnsan figürüyle mimari ögeleri birleştirdiği grafik kompozisyonlarında insan ile değişen çevresi arasındaki ilişkiyi araştırır.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi yüksek lisans programını tamamlayan Sorar, İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm Bölümünde ön lisans, Beykoz Üniversitesi Tasarım Fakültesi İletişim Tasarımı ve Göstergebilim Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Ahmet Rüstem Ekici (@ahmetrustem) Hakkında

1983’te Adana’da doğan Ahmet Rüstem Ekici, 2008 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden mezun oldu. On yıl boyunca televizyona yönelik set, stüdyo ve sahne tasarımı alanlarında sanat yönetmenliği yaptı. 2015’te Node Center Berlin’den Sanat Yazarlığı sertifikası da alan Ekici, çeşitli dergi ve sosyal medya platformlarının yanı sıra kendi kurduğu blogda sanat ve sergi yazıları yazıyor. Sanatçı, MEF Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde “Kamera için Alan Tasarımı” ve “Mekanlarda İllüzyon” isimli dersler vermektedir.

AR ve VR çalışmalar da üreten sanatçının eserleri Thesseloniki Queer Arts Festivali, Museari Queer Arts Museum, Kyrgyzstan National Museum of Fine Arts, XX ART Flaneire gibi organizasyonlarda sergilenmiştir. Türkiye’nin ilk kişisel artırılmış gerçeklik sergisi olan Hamam’ı Galeri Bu Galata’da sergilemiştir.

Güneş Özgeç (@gunesozgec) Hakkında

Güneş Özgeç, 7 yaşında seslendirme yapmaya ve televizyon için şarkılar söylemeye başladı. 11 yaşında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na girerek keman, viyola ve piyano çalmayı öğrendi. Okurken çeşitli gruplarda, orkestralarda çalmaya başladı, ders verdi, kendi oda müziği grubunu kurdu. Mezun olduktan sonra uzunca bir süre çeşitli klasik müzik orkestralarında çaldı. 2011 yılında animasyon, dizi, film müzikleri bestelemeye, müzik prodüksiyon yapmaya başladı. Elektrokeman ile yaptığı kendi gösterisiyle çok yerde sahne aldı.

2018 yılında, kendi yazdığı, bestelediği ve düzenlediği Kahve, Ikaria ve Sonbahar adlı şarkılarını tekli olarak yayınladı. 2019 yılı boyunca solo konserlerinin yanı sıra, Ayda Bir Güneş adlı konser serisinde kuşağının ozanlarını sahnede ağırladı. 2020’de Güneş Yüzüm’ü yayınladı. Seslendirme çalışmalarına halen devam eden Özgeç, sözü, müziği, düzenlemesi, prodüksiyonu, enstrüman ve vokalleri kendine ait şarkısı “Bence Gerçek Hepsi” adlı teklisini 2 Temmuz’da, “Düş”ü 12 Kasım’da yayınladı.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.