Antonio Cosentino “Jpeg Takımadaları” Sergisi

Zilberman-İstanbul, Antonio Cosentino’nun kişisel sergisi Jpeg Takımadaları‘na ev sahipliği yapıyor.

Antonio Cosentino "Jpeg Takımadaları" Sergisi
Jpeg Takımadaları (Fotoğraf:Kayhan Kaygusuz)

Antonio Cosentino’nun Zilberman’daki üçüncü kişisel sergisi olan Jpeg Takımadaları, 29 Temmuz 2020 tarihine kadar Zilberman’ın ana galeri mekanında görülebilir.

Antonio Cosentino, teneke heykellerden resimlere, desenlere uzanan pratiğinde şehir üzerine topladığı hikayeleri, fotoğrafları, kentte gerçekleştirdiği yürüyüşlerine ait anlar ve anıları biriktirir; günümüzün kentsel dengelerini hafızaya dair çağrışımlar üzerinden inceler. Edebiyat ve gündelik unsurların bir araya girdiği dünyasında Cosentino, bugün, geçmiş, gelecek, kent, öteki kent ve ev üzerine yeni ama fragmanlı anlatılar kurar. Bu anlatılar onun bir devinim halinde gördüğü, sonu belirsiz, inşa etmek ve yıkmak arasındaki gerilimlerde dolaşan üretim sürecinin yansımalarıdır.

Cosentino’nun daha önceki sergilerinde olduğu gibi, Jpeg Takımadaları’na da sanatçının kendi yazdığı bir hikaye eşlik eder. İşlerin mi bu hikaye için yapıldığı, yoksa hikayenin mi sergiye göre yazıldığı belli değildir. Bugün, geçmiş ve gelecek, tıpkı üretim sürecinde olduğu gibi hikayenin kendisinde de iç içe geçer. Sergi mekanın bütününe yayılan bir yerleştirme ile Cosentino, bu hikayesinin mizansenini kurgular. Ana kahraman, Jpeg Takımadaları isimli bir ütopyanın düşünü kurar ve oraya doğru bir yolculuk planlar. Bu düşünceleri sırasında sanatçının ve kahramanının kafalarında canlandırdıkları yan öyküler, akıllarına gelen anılar ve geleceğe dair hayaller, sergiyi oluşturan farklı öğelerde kendilerini gösterir.

Zilberman İstanbul
İstiklal Cad. No.163 Mısır Apartmanı K.3 D.10 Beyoğlu/Istanbul
Salı – Cumartesi 12:00-19:00
Telefon: 0 212 251 12 14

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir