Arter’de Çocuklar İçin Çağdaş Sanat Atölyeleri!Arter’in çocuk atölyeleri, Nisan ayında da farklı yaş gruplarından katılımcılarını bekliyor. Arter’in güncel sergilerinden hareketle şekillenen atölyelerde çocuklar, çeşitli malzeme ve üretim araçlarıyla karşılaşarak kendi eserlerini üretip çağdaş sanatı keşfediyor. Çocuk atölyeleri 9 Nisan’da “Bu Kimin İzi?”, 13 ve 16 Nisan’da “Gez, Bak, Çiz”, 23 Nisan’da “Kavanoz Galaksisi”, 30 Nisan’da ise “Ters Köşe” başlığıyla düzenlenecek. Arter’de sınırlı sayıda katılımcı ve gerekli sağlık önlemleriyle gerçekleşecek atölyelerin biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir.

Ziyaretçilerini gerekli sağlık önlemleriyle ağırlayan Arter, farklı yaş gruplarından katılımcılara yönelik çocuk atölyelerini hem çevrimiçi hem de fiziksel ortamda düzenlemeyi sürdürüyor. Herkesin yaratıcı sürecin parçası olabileceği bir ortamı mümkün kılmayı amaçlayan Öğrenme Programı kapsamında düzenlenen atölyeler, Arter’in güncel sergilerinden hareketle şekilleniyor ve her çocuğun kendi bakış açısını paylaşmasına özen gösteriyor.

OyunBu | ThisPlay Sergisi
OyunBu | ThisPlay sergisinden görünüm, 2022. Küratör: Emre Baykal Fotoğraf: Orhan Cem Çetin

4–6 yaş aralığındaki çocuklara yönelik “Bu Kimin İzi?” başlıklı atölye, 9 Nisan 2022 Cumartesi günü saat 11:00’de Sevgi Gönül Oditoryumu’nda gerçekleşecek. “Bu Kimin İzi?” atölyesi, katılımcıları Arter’de devam eden OyunBu sergisinde yer alan yapıtlar aracılığıyla beden ve hareket üzerine düşünmeye çağırıyor. Hareketli görüntü ve beden jestlerine odaklanan atölyede, kendi beden duruşlarını yetişkin eşlikçilerinin desteğiyle büyük ebatlı kâğıtlara aktaran çocuklar eğilme, zıplama, dönme, bekleme gibi eylemlerden yola çıkarak hareketin öncesini ve sonrasını gözlemleyecekler.

Ara tatilde gerçekleşecek “Gez, Bak, Çiz” başlıklı atölye, 6–9 ve 7–11 yaş aralığındaki çocukları Arter’in güncel sergilerini keşfetmeye çağırıyor. Arter’in rehber ekibi eşliğinde gerçekleştirilecek sergi turuyla başlayan buluşmalarda, çocuklar sergilenen yapıtlar üzerine sohbet edecekler ve bu yapıtlardan yola çıkarak kendi çizimlerini üretecekler. Atölye çalışması, 13 Nisan 2022 Çarşamba ve 16 Nisan 2022 Cumartesi günleri 6–9 yaş grubu için saat 13:00’te; 7–11 yaş grubu içinse saat 15:00’te gerçekleştirilecek.

6–9 yaş aralığındaki çocuklara yönelik “Kavanoz Galaksisi” atölyesi, 23 Nisan 2022 Cumartesi günü saat 14:00’te Sevgi Gönül Oditoryumu’nda gerçekleşecek. Atölye, katılımcıları OyunBu başlıklı grup sergisinde yer alan yapıtlar aracılığıyla ışık, gölge, uzam ve oyun kavramları üzerine düşünmeye davet ediyor. Navid Nuur’un sergide yer alan Evrensel Sürtünme Boşluğunun İçinde (2005–2008) başlıklı eserini inceleyen çocuklar, ardından gündelik malzemelerle bir galaksi tasarlayacak ve basit bir elektrik devresi kurarak galaksilerini ışıkla buluşturacaklar.

“Ters Köşe” başlıklı atölye ise 30 Nisan 2022 Cumartesi günü 11:00’de müze eğitimcileri Aslı Ersoy ve Elif Üngör’ün kurduğu atölyepikolo tarafından Sevgi Gönül Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek. 4–6 yaş aralığındaki çocuklar için düzenlenen atölye, katılımcılarını OyunBu başlıklı grup sergisinde yer alan yapıtlar aracılığıyla oyun kavramı etrafında yeni deneyimlere davet ediyor. George Maciunas’ın sergide yer alan Flux Pinpon (1976) başlıklı eserini inceleyen çocuklar, yetişkin eşlikçilerinin desteğiyle kendi masa tenisi raketlerini tasarlayacaklar. Ardından farklı teknik ve malzemelerle tasarladıkları bu raketlerle Maciunas’ın eseri etrafında bir araya gelerek rekabetin yerini eğlenceye bıraktığı, alışılmışın dışında bir masa tenisi oyunu oynayacaklar.

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelerin biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir. Atölyeye katılan çocukların birer yetişkin eşlikçisi ise, etkinlik gününde Arter sergilerini ücretsiz ziyaret edebilir; 13:00 ve 15:00’te düzenlenen rehberli turlar için giriş katındaki gişeden bilet satın alabilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir