Artonom İstanbul, Genç Sanatçı Kadir Çıtak’ın Kişisel Sergisi “Thingz” İle Açıldı!Sanatmezat.com’un yeni galeri mekanı Artonom İstanbul, genç sanatçı Kadir Çıtak’ın kişisel sergisi “Thingz” ile açıldı.

Sanatçı Kadir Çıtak’ın ilk kişisel sergisi “thingz”, makineler, insanlar ve hayvanların insan sonrası bir düzlemde birbirine karıştığı, karşılıklı olarak dönüşümlerin, alternatif organizmaların ve yaşam biçimlerinin oluştuğu siber bir evrende hayat buluyor. Biyolojik ve mekanik süreçlerin benzerlik ve karşıtlıklarından ilham alarak ortaya çıkan bu ‘şeyler’ Çıtak’ın kişisel geçmişi ve kolektif geçmişin izlerine göndermeler yaparken geleceğin biçim ve formlarına dair bir ön tasvir niteliğinde.

Her geçen gün hızla şekil değiştiren dünyamız, Uzay misyonları, robotik çalışmalar, otomasyon ve yapay zekâ gibi gelişmelerin ekseninde belirsiz bir “yeni”ye eviriliyor. Çıtak bu noktada sanatın kendi içinde gelecek ile ilişkisini yansıtırken, günümüz düzeninden formalarını yakın bir geleceğin boşluğuna rastgele bırakıyor. Kimi zaman toplu halde kimi zaman dağınık kimi zaman ise form haline gelmiş Çıtak’ın ‘şeyleri’ kendi şekillerini ve formlarını bu boşluğun içinde biçimlendiriyor.

Sergi, 18 Aralık 2021’e kadar Pazar günleri hariç her gün 10:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


Artonom İstanbul

Murat Reis Mahallesi, Yeni Ocak Sokak 26/A, Bağlarbaşı – Üsküdar / İstanbul
T: 0 216 492 62 52
M: artonom@sanatmezat.com
sanatmezat.com

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.