Beril Anılanmert’in “Seyir Defteri” Sergisi İş Sanat’ta

Beril Anılanmert
Beril Anılanmert

Kuruluşundan günümüze Türk plastik sanatlar tarihinin usta isimlerini ağırlayan İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, 22. sezonuna seramik sanatçısı Beril Anılanmert’in “Seyir Defteri” başlıklı sergisi ile merhaba diyor. Anılanmert’in Tunus, Makedonya ve Çanakkale’de yaptığı çalışmalar ve tanık olduğu kültürel yapıları ele aldığı sergi, 8 Ocak 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Farklı tekniklerdeki seramik formları ile tanınan Anılanmert’in “Seyir Defteri”nde sanatçının önceki yıllarda açtığı pek çok sergiden örneklerin yanı sıra son zamanlarda ürettiği yeni eserleri de yer alıyor. Sergide seramik formlar, pentür karakterindeki karolar, enstalasyonlar, kâğıt üzerine karışık malzeme ile yapılmış desenler ve resimler sanatseverlerle buluşuyor.

Sanatçılığının yanı sıra akademik bir kariyeri de olan Anılanmert’in teorik bilgi birikiminin ve sanat alanındaki kesintisiz üretiminin yansıdığı sergide sanatçı, zaman zaman seramik malzemenin dışına taşmayı, giderek farklı disiplinlere yönelmeyi seçiyor. Sanatçı geniş bir bakış açısıyla oluşturduğu yapıtlarına düşünsel-eleştirel bir boyut da katıyor. Böylece sanatseverlerin karşısına dünya ölçeğinde toplumsal çözümlemelerin, felsefî yaklaşımların estetik sonuçları da çıkıyor.

Sanatçının yapıtları arasındaki sürekliliğin ve ilişkinin hissedildiği sergide, seramik sanatçılarının çok uzun bir zaman dilimini baştan sona, sondan başa durmaksızın kat ettiği görülüyor.

Geleneksellik ile günümüz teknoloji koşulları arasında sürekli gidiş-gelişler ortaya koyan bu sergi, bir yandan Anılanmert’in sanatında kat ettiği yola bir ışık tutarken, öte yandan onun hayata bakış açısının da ipuçlarını gösteriyor. Yaşamı farklı açılardan ele alarak kendine özgü kurguladığı görsel diliyle bireyin ve toplumun içinden geçtiği evreleri tuvalleri aracılığıyla yansıtan sanatçı, yapıtlarında insanı dünyanın güncel sorunlarıyla buluşturan özgür bir yaklaşım sergiliyor.

Beril Anılanmert Hakkında

1963 İzmir Amerikan Kız Koleji’nden mezun oldu. 1968 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Yüksek Lisans yaptı. 1976 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisin’de Doçent oldu. 1989 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Profesör oldu.

Beril Anılanmert, formları yeniden yapılandırması ve farklı tekniklerle yeniden tanımlamasıyla bilinir. Bu ifadeler, iki boyutlu seramik resimlerin yanı sıra heykelsi büyük ölçekli çalışmalarda da kendilerini gösteriyor. Kendine özgün eserleri 23 kişisel sergide, ulusal ve uluslararası sergilerde, sempozyumlarda sergilendi. Heykelleri Fransa, İtalya, Kanada, Macaristan, Mısır, Kore, Yugoslavya, Almanya, ABD, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Avustralya, Hollanda, İspanya, Tunus, Yunanistan, Çin, Makedonya ve Japonya’da grup sergilerine katıldı. Çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalara jüri üyesi olarak davet edildi. Eserleri müze koleksiyonlarına alındı. Sanatsal uygulamaları özel ve kamu yapılarında yer alıyor.


İş Sanat
Levent Mah. Meltem Sok. No:4 Beşiktaş/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.