Can Maden Sergisi Mine Sanat Galerisi DENEYSEL’de Devam Ediyor

Mine Sanat Galerisi DENEYSEL 8 Ekim 2022 tarihine kadar sanatçı Can Maden’in desenleri ve desenlerinden yola çıkarak oluşturduğu dijital çalışmalarının yer aldığı “Düşçü/Dreamer” sergini ağırlıyor.

Can Maden "Mist"
Can Maden, Mist

Şairlerin, imgeleri en iyi ifade edecek kelimeleri bulma çabası gibi, sanatçı Can Maden de resimsel olarak kendini en iyi ifade edebilecek imgeleri toplar ve bu imgelerin desenlerini kullanarak yepyeni kompozisyonlara dönüştürür. Sayısız katmanla oluşan bu kompozisyonlar, sanatçının duygusal doğa ya da ruhsal doğa olarak algıladığı bir tür kişisel doğanın temsilidir. Sanatçının çevresiyle, yaşadığı gezegenle, hissettiği dünyayla olan bağlantılarından çıkan imgeler, aynı zamanda düşsel birer yansımayı ortaya koyar. Keşfetmeye çalıştığı varlığını, kendi bedeni, aklı, elinin titreşim hareketleri, jest ve mimikleriyle yeni imgelere dönüştürür.

Hayatına giren her şeyi, ruhsal ve psikolojik katmanları, aklı, dürtüleri ve gezegenle olan bağlantısının içindeki tüm malzemeleri kattığı kompozisyonlar yaparak, sanatçı Can Maden “Düşçü/Dreamer” sergisinde izleyiciye bu zengin bağlantıyı gösterdiği bir tür ‘kişisel manzara’ sunuyor.

Düş Ülkesi

Bin yapraklı bir gülün arasında yürür gibiyiz;
bir kor kızıllığı içinde, esritici bir tütsü yaygınlığıyla
üstümüzden geçen her bir an
sezilmez kanatlarla yarıyor yeni sonsuzlukları,
her gözeneğinde varlığın birbiri ardınca boy veren
görünmez ağaçlar yükseliyor göklere
ve geçtiğimiz her yerde buğudan hafif, soluktan yavaş,
belki yoktan daha yok yaratıklar yüzüyor gibi.
Kanatlar sürünüyor geçerken omuzlarımıza, öpüşler…
Kat kat açılıyor önümüz sıra bitimsiz düşler.

Sait Maden (1931-2013)

Can Maden “Düşçü” sergisi, 8 Ekim 2022 tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi DENEYSEL mekânında izlenebilir.


Mine Sanat Galerisi DENEYSEL

Göztepe Mah. Bahariyeli Sok. Toprak Apt. No:37, Kadıköy/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar