Darüşşafaka’da Perde Handan Uran Ertuğrul Anısına Açıldı

Handan Uran Ertuğrul Tiyatro Günü
Handan Uran Ertuğrul Tiyatro Günü

Darüşşafaka, tiyatro sanatçısı ve bağışçısı Handan Uran Ertuğrul’u adına düzenlediği tiyatro günü ile yaşatıyor.

Darüşşafaka Cemiyeti, 2021 yılında vefat eden bağışçısı tiyatro ve opera sanatçısı Handan Uran Ertuğrul’un anısına tiyatro günü düzenledi. Bu yıl ilki gerçekleştirilen Handan Uran Ertuğrul Tiyatro Günü‘nde Darüşşafaka Lisesi öğrencileri, unutulmaz bir tiyatro oyununu sahneledi.

Darüşşafaka Lisesi Tiyatro Yetenek Atölyesi öğrencileri, tiyatro sanatçısı ve Darüşşafaka bağışçısı Handan Uran Ertuğrul’un anısını yaşatmak amacıyla düzenlenen Handan Uran Ertuğrul Tiyatro Günü’nde William Shakespeare’ın ünlü eseri “Bir Yaz Gecesi Rüyası”nı sahneledi. Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde gerçekleşen gösteride Darüşşafakalı öğrencileri muhteşem bir sahne performansı ortaya koydu.

Kurduğu burs fonuyla Darüşşafakalı öğrencilerin eğitimine destek veren ve 2021 yılında hayatını kaybeden tiyatro ve opera sanatçısı Handan Uran Ertuğrul’un anısını canlı tutmak, öğrencilere tiyatro sevgisini aşılamak amacıyla düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, “Handan Ertuğrul, çağdaş eğitimin her alanda bu ülkenin kutup yıldızı olduğuna inanan gerçek bir Cumhuriyet kadınıydı. Neden Darüşşafaka’ya bağış yapmayı tercih ettiği sorusuna da ‘Bütün isteğim okumak için mücadele veren çocuklara yardım etmek.’ demişti. Biz de bu etkinliğimizle gelecek nesillere Handan Uran Ertuğrul’un ismini aktarmak istiyoruz” dedi.

Darüşşafakalı öğrencilerin her yıl, Handan Uran Ertuğrul anısına bir oyunu sahneleyeceğini kaydeden Arpacı, “Merhume bağışçımızın ismini Darüşşafaka ile sonsuza kadar yaşatacak bu etkinliğimiz, aynı zamanda Darüşşafaka’nın bağışçılarına duyduğu vefa duygusunun güzel bir ifadesidir” diye konuştu.

Aynı zamanda Türk tiyatro ve sinema tarihine altın harflerle geçmiş, ülkemizin kültür sanat alanında yetiştirdiği en kıymetli değerlerden biri olan Muhsin Ertuğrul’un eşi olan Handan Uran Ertuğrul, vefatından kısa bir süre önce Darüşşafaka’ya yaptığı bağışla “Perran ve Pınar Uran Burs Fonu” kurulmasına öncülük etti. Kurulan fon ile anne ve/veya baba kaybı yaşamış öğrencilerin eğitimine destek olunurken, Handan Uran Ertuğrul’un merhum kız kardeşi ve yeğeninin adı da Darüşşafaka’da yaşatılıyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar