Fanzineist Vienna Art Book & Zine Fair 2023 Başlıyor!

Fanzineist Vienna Art Book & Zine Fair 2023 Başlıyor!
Fanzineist Vienna Art Book & Zine Fair 2023 Başlıyor!

2016’da Kadıköy’de bir fanzin (bağımsız fotokopi dergi) festivali olarak başlayan Fanzineist, sanat kitabi ve fanzin fuari olarak Viyana´da uluslararasi bir ölçekte devam ediyor. 29 ülkeden 130´dan fazla sanatçı ve yayıncının katılacağı Fanzineist Vienna Art Book & Zine Fair`in 2023 edisyonu, 26-28 Mayıs tarihleri arasında Viyana Güzel Sanatlar Akademisi`ne ait olan Atelierhaus Akademie der bildenden Künste Wien´de (Semperdepot) başlıyor.

Fanzineist Vienna Art Book & Zine Fair, her yıl düzenlenen uluslararası bağımsız yayıncılık etkinliği olarak sanat, tasarım, edebiyat, kültür içerikli sanat kitabı, dergi, fanzin ve bağımsız eserleri sunmayı hedefliyor.

Katılımcılar ve ziyaretçiler, fuara bizzat katılsalar da çevrimiçi olarak da, bağımsız sanat yayıncılığına yönelik yaratıcı ve tutkulu bir atmosferde kendilerini bulacaklar.

Fanzineist Vienna´da Present Books (Almanya), NFC Edizioni (İtalya), TeuntjeFleur (Hollanda), Post Fire Books (Fransa), Antenna Press (ABD), IreneBonecrusher (İspanya), Verlag edition clandestin (İsviçre), requetemiau (Peru), Mariana y Raquel (Kosta Rika, Guatemala, Kolombiya) ve Vienna Zines(Avusturya) gibi dikkate değer isimlerin yanı sıra birçok sanatçı, fanzinci ve bağımsız yayıncı de yer alıyor olacak.

29’dan fazla ülkeden 110 fiziksel ve 20 online katılımcıyla, Fanzineist Vienna Art Book & Zine Fair, bağımsız yayıncılığa ilgi duyanlar için yeni eserler keşfetmek, benzer düşünen kişilerle tanışmak, alandaki en son trendler ve gelişmeler hakkında bilgi edinmek için platform sunuyor. Fuarda fanzinlerden, sanatçı kitaplarına, çizgi romanlardan grafik romanlara kadar çeşitli yayınları görmek mümkün olacak.

Bağımsız yayıncıların standlarının yanı sıra, Fanzineist Vienna´da sergiler, konuşmalar, konserler, atölye çalışmaları ve film gösterimi gibi çeşitli etkinlikler de gerçekleşecek. Bu etkinlikler, ziyaretçilere katılımcılarla etkileşime geçme ve sergilenen eserler hakkında daha fazla bilgi edinme imkanı sunacak. Bağımsız yayıncılık, sanat ve kültürle ilgilenen herkes için kapsamlı bir içerik sunacak olan Fanzineist Vienna, ayrıca hem fiziksel hem de online olarak uluslararası sanat kitapları ve zine sergilerine ev sahipliği yapıyor olacak.

Paralel etkinlikler kapsamında Justyna Doherty tarafından düzenlenen “abouttime” temalı atölye çalışması, Print-On / Tzu Nıng Chiang atölyesi, Marie Bonnin´ín Monotip ve Etching baskı atölyesi, söyleşilerden bazılarında ise process*in,mischen, Libri Finti Clandestini, 5x Letter Press, SC_NC/Spazienne, Outis ve Petronilla Records gibi kollektif ve yayınlar yer alıyor.

Fanzineist müzik sahnesinde ise; New Yorklu sanatçılar Ron Hutt ve AnnaNovakov, dj Ueberparadis, Ali Rıza Fırat (Ohne Milch), Guy Bosch,internetband, TOAD, MAGNETİZER (Phantom Tapes), Markos Sotirios, CemErkmen (Wapi), Laikka (Dj Set), DJ DJust Benzes, Kobrakasino,LİQUİDinfinity, La Washa ve Michael Fischer gibi müzisyen ve dj`ler ziyaretçilerle buluşacak.

Ayrıca uluslararası bağımsız yayıncılar ve fanzin tarihi hakkında gösterimler ziyaretçilere sunuluyor olacak. Fiziksel etkinliğin yanı sıra fuar, Youtube, Instagram ve Fanzineist.com web gibi farklı platformlarda da takip edilebilecek, bu yönüyle sanat kitabı ve fanzin severleri hibrit bir etkinlik ile k karşılaşacak. Girişler ise ücretsiz.

Fanzineist Vienna, Deniz Beşer ve Dayan Ozan Özoğlu tarafından düzenlenen kar amacı gütmeyen bir sanat kitabı ve fanzin fuarıdır.

İşbirliği Partnerleri: Viyana Güzel Sanatlar Akademisi ve Wohlmut

Ziyaret Saatleri

26 Mayıs, 14:00 – 21:45 + After Party
27 Mayıs, 11:00 – 23:30
28 Mayıs, 11:00 – 19:00


Atelierhaus Akademie der bildenden Künste Wien (Semperdepot)

Atelierhaus Akademie der bildenden Künste Wien, Lehárgasse 6, 1060 Viyana, Avusturya


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir