“Hüseyin Bahri Alptekin: Daha Pek Çok Şey” Podcast Serisi

“Hüseyin Bahri Alptekin: Daha Pek Çok Şey” Podcast Serisi
“Hüseyin Bahri Alptekin: Daha Pek Çok Şey” Podcast Serisi

Zeynep Nur Ayanoğlu ve Abdullah Ezik’in hazırlayıp sunduğu “Hüseyin Bahri Alptekin: Daha Pek Çok Şey” başlıklı podcast serisi 9 Eylül Cumartesi yayına giriyor. Podcast, adını, Ben Bir Stüdyo Sanatçısı Değilim (Salt, 2011) kitabının önsözünde, Vasıf Kortun’un sanatçı için kurduğu “[o] bir sanatçı, bir yazar, eğitmen, küratör ve daha pek çok şeydi,” cümlesinden alıyor.

2007’de hayatını kaybeden Hüseyin Bahri Alptekin’i hatırlamak, onun işlerine, yaşamına, yakın çevresine ve bir sanatçı olarak yolculuğuna yakından bakmak için gerçekleştirilen projede sanatçının çeşitli alanlardan dostları da bulunuyor.

Pelin Uran’ın küratörlüğünde Galerist’te gerçekleşen Hüseyin Bahri Alptekin Dostlar Arasında (Uzun Bir Hikâyeden Kesitler) başlıklı grup sergisine (11 Eylül-28 Ekim) paralel bir takvimle yayımlanan seri yedi bölümden oluşuyor. Alptekin’in sanatının ve kişiliğinin çeşitli yönlerine odaklanan seride konuk olarak sırasıyla küratör Pelin Uran, dostu Vasıf Kortun, eşi Camila Rocha, Salt Arşiv Sorumlusu Sezin Romi, Grup Grip-in üyelerinden Eray Makal ve son olarak akademisyen ve sanatçı Borga Kantürk yer alıyor. Zeynep Nur Ayanoğlu ve Abdullah Ezik konuklarıyla Alptekin’in yakın çevresi ile ilişkisi, dostluğu, sanatı, hocalığı ve hayat hikâyesi gibi birçok farklı konu üzerine sohbet ediyor.

Proje danışmanlığını Şaylan Uran’ın üstlendiği serinin jingle seslendirmesi Uluç Esen, ses yönetmenliği Berkan Yıldız, afiş tasarımı ise Eray Makal imzasıyla geliyor. Serinin jingle’ı Ali Perret’in “Spring Depression” parçasından bir kesit.

9 Eylül Cumartesi günü ilk bölümü yayımlanan “Hüseyin Bahri Alptekin: Daha Pek Çok Şey” her hafta Salı ve Cuma günleri dinleyiciyle buluşacak. Podcast serisi Sanat Kritik’in Spotify kanalından takip edilebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar