Karantina Günlükleri Artsteps Çevrimiçi Fotoğraf Sergisi

Karantina Günlükleri Artsteps Çevrimiçi Fotoğraf Sergisi
Karantina Günlükleri Artsteps Çevrimiçi Fotoğraf Sergisi

“Sanatçı çağının tanığıdır” sloganı ile yetinmeyip, bu tanıklığı estetik, teknik açıdan yeni anlatım biçimleriyle sürdürmek ilkesiyle çalışmalarını sürdüren Yeni Sözler Fotoğraf Atölyesi, Karantina Günlükleri adlı online bir fotoğraf sergisi yayınlayacaklarını duyurdu. Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında da tanıtım ve duyuruları yapılan çalışma 62 fotograftan oluşuyor.

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Çağlarer küratörlüğünde 17 fotoğrafçının çalışmaları ile oluşturulan sergi, 19 şubat 2021 tarihinde izleyicilerin beğenisine sunulacak. Küratör Mehmet Çağlarer, pandemi koşullarının kısıtlayıcılığı ve daha fazla kişiye ulaşmak istemeleri sebebi ile online sergi açma kararı aldıklarını belirtti.

Yaşamakta olduğumuz Covid-19 pandemisi döneminde fotoğrafçılar olarak sokağa çıkıp “yakalayacağımız” anları çekmek yerine karantina günlerinde kendi hallerini kimi zaman mizahi yaklaşımla, kimi zaman da ağır basan hüzün ve özlem duygularını yansıtarak fotoğraflamaya karar verdiklerini iletti. “Yeni Sözler Fotoğraf Atölyesi” olarak ilkelerinin fotoğrafları üretirken edilgen olmak yerine, teknik ve sanatsal her bir unsuru kendilerinin belirlemesi olduğunu ekledi.

Sergide izlenecek fotoğrafların çoğunun öznesinin/modelinin de fotoğrafçısının da aynı kişiler olduğunu çünkü bir anlamda karantina günlerindeki “hallerini” oto portrelerle göstermeyi amaçladıklarını belirtti. Teknolojinin de yardımıyla oluşturdukları bu serginin, bir salonun izleyicileri ile kısıtlı kalmayıp, çok daha geniş coğrafyalara ve daha çok insana ulaşmasını hedeflediklerini, pandemi sürecinin uzaması nedeni ile bu süreci kapsayan farklı konularla online sergilerinin devamının geleceğinin haberini verdi.

fotograftayenisozler.com üzerinden online sergiye ulaşabilirsiniz.

Katılımcı fotoğrafçıların isimleri şöyle;

Ahmet AYHAN
C. Caner ŞAVLI
Hasan BAŞARAN
Meral ATANER
Murat DAĞAŞAN
Murat ŞAHİN
Mürvet TURAN
Nergis GÖZGÜ
Nihal CİNER
Nuray CUMBUL AYHAN
Özge YÜKSEL
Rasim RASİMOĞLU
Saadet ALTIN
Selma BİRİNCİ
Sevil ÇETİN
Sibel N. ERKENCİ
Şirin ÖZTEN

Küratör: Mehmet ÇAĞLARER

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.