Pera Müzesi Geç Roma ve Bizans Sikkeleri Semineri II

Ağırlık ve Ölçü Sanatı sergisi
Pera Müzesi “Ağırlık ve Ölçü Sanatı” sergisi

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu kapsamında Geç Roma ve Bizans dönemi sikkelerini konu alan seminer programının ikincisini sunuyor. Nümismatik üzerine araştırma yapan lisans ve lisansüstü öğrencilerinin katılımına açık program, 9 Mart’ta İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde (İAE) gerçekleşecek. Etkinliğe katılmak isteyenler için son başvuru tarihi 4 Mart.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu kapsamında lisansüstü öğrencilerine yönelik Geç Roma ve Bizans Sikkeleri Semineri’nin ikincisini düzenliyor. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde 9 Mart’ta gerçekleşecek seminer, nümismatik bilimini disiplinler arası bir bakış açısıyla ele alıyor. Program, Geç Roma ve Erken Bizans dönemi arkeolojisi, tarihi, sanatı ve kültürü üzerine çalışan genç araştırmacılara sikkeler hakkında teorik ve pratik altyapı sağlamayı amaçlıyor. Bir gün sürecek yoğun program, seminer ve atölye çalışmasından oluşuyor.

Yürütücülüğünü Doç. Dr. Aliye Erol’un üstlendiği programın birinci bölümünde Doç. Dr. Erol, Geç Roma ve Bizans sikkelerine ilişkin teorik bir seminer verecek. İkinci bölümde ise Vakfın Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’nda yer alan dönemin sikkeleri üzerinden uygulamalı nümismatik atölye çalışması yapılacak.

Başvuru

Üniversitelerin arkeoloji, sanat tarihi, tarih ve Eskiçağ tarihi programlarında araştırmalarını yürüten yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile doktora sonrası araştırmacıların katılımına açık olan programda, 4. sınıf lisans öğrencilerinin başvurusu program sorumlusu tarafından değerlendirilecek. Başvuranların 4 Mart 2024 tarihine kadar info@peramuzesi.org.tr e-posta adresine “Bizans Sikkeleri Semineri_Ad-Soyad” başlığı ile tek sayfalık özgeçmiş ve 100 kelimeyi geçmeyecek niyet mektuplarını iletmesi gerekiyor.

Takvim
Son başvuru tarihi:
4 Mart Pazartesi
Seminer tarihi: 9 Mart Cumartesi, 10.00-18.00

Geç Roma ve Bizans Sikkeleri Semineri, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde yüz yüze gerçekleşecektir. Ücretsiz programın dili Türkçedir ve şehir dışından gelecek öğrenciler konaklama ve ulaşım masraflarını karşılamalıdır.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar