Peyk Grubunun Solisti, Aktivist, Şarkı Yazarı İrfan Alış İle Söyleşi

İrfan Alış
İrfan Alış

İrfan Alış; şarkı yazarı, Peyk grubunun solisti, aktivist, ülkenin duyarlı sanat kişiliklerinden birisi. Öncüsü olduğu “Olta Projesi” de bahsettiğimiz aktivist yanının müzik sektöründe can bulmuş hali. Kendisi ile Peyk 25. yıl için buluşmuş olsak da, konuştuğumuz kişi İrfan Alış olunca çokça konuya değindiğimiz bir sohbetin kapıları aralandı ve İrfan Alış ile Peyk, solo kariyeri, öncüsü olduğu “Olta Dayanışma” projesi ile ilgili konuştuk. Bu arada Olta projesi ile ilgili daha detaylı sohbetlerimiz, önümüzdeki haftalarda; projenin mutfağındaki isimler ve müzisyenlerle başlıyor, öylesi büyük ve sürekliliği olan bir proje ki zaman zaman da projeden isimlerle sohbetlerimiz devam edecek; bunu da şimdiden duyurmuş olalım.

“Tepkinin çok fazlası da bıktırıcı oluyor; ironiyi bu yüzden severim.”

İrfan Alış

Evet, İrfan Alışla sohbetimize biz doyamadık, siz de doyamayacaksınız ama neyse ki Peyk şarkıları var. Hatta sohbete başlarken arkadan Peyk şarkıları eşliğinde okumanız ve sohbet bitiminde Peyk dinlemeye devam etmeniz şiddetle tavsiye edilir.

İyi okumalar.

Peyk grubu 25 yılı aktif olarak geride bırakmayı başaran nadir ve çok önemli gruplarımızdan. Peyk nasıl başladı, bu 25 yıl dinleyicileriniz açısından muhteşem şarkılarla geçerken Peyk neler yaşadı?

Peyk, 25 yılı üreterek ve kendi hayatlarımızı yaşarken gördüklerimizi yazarak ve bunun yanında gelişerek geçirdi. Zorluklar oldu tabii ama kimde yok ki…

Sosyal Medya’yı hem Peyk hem de siz aktif olarak kullanıyorsunuz. Sanatçının sesinin az çıktığı zamanlarda bu çok değerli. Bu konuda siz neler söyleyeceksiniz?

İnsanlar tepki vermediğinde durumun nerelere vardığını görüyoruz. O yüzden tepki vermeli ve harekete de geçmeli diye düşündüm hep. Çok fazlası da bıktırıcı oluyor; ironiyi bu yüzden severim.

25. yıla özel plak, sevenleriniz için harika bir sürpriz oldu ve yakın zamanda da gruba ait yine 25. yıla özel t-shirt, bez çanta gibi tasarımlarla dinleyenlerinize müziğiniz dışında da ulaştınız. Peyk severler için bu tarz özel çalışmalarınız devam edecek mi?

Elle tutulan şeyler azalıyor giderek. Sanal dünya da yaşıyoruz… İşte bunun tek çözümü elle tutulur şeyler de yapmak. Mesela plak… ve tasarımcıların tasarladığı ürünler de tabii ki… Devam edeceğiz ve kazandığımızı da üretim için kullanacağız.

Sevenleriniz Plak ve devam ediyorsa Peyk ürünlerine nereden ve nasıl ulaşabilirler?
Özellikle plak daha çok yeni olduğu için nereden temin edilebilir konusunda -sosyal medyalarınızdan açıklama yapmış olsanız da- henüz açıklamayı görmeyen sevenleriniz için bir kez de biz bilgi alabilir miyiz?

gamsizokuz.com adlı sitemizi açtık. Yanısıra konserlerde standlarımız var; ulaşabilirler rahatça buralardan…

Bunca yıllık müzik kariyerinizde Rockname “Gülüşün Çok Boş Bir Tanem” i saymazsak ilk solo projesini geçtiğimiz aylarda yayımladınız: “Kaybolmam Lazım”. Grup dışında solo çalışmalarda da daha sık görecek miyiz artık sizi?

Evet… Yakında “Gecenin Teni” şarkısını Türkçe ve Fransızca olarak yayınlayacağım. Övünç Aslan ile birlikte yaptık. Prodüksiyon Ozan Murat imzası taşıyor ve Ozan Murat ile “Geri Bas”I yaptık. İronik bir parça onu da hemen sonrasında yayınlarız.

Sizinle buluşma nedenimiz Peyk 25. yıl için oldu ama sizinle olunca sorulacak, konuşulacak o kadar çok konu var ki, eminiz okuyanlarımız da bu soruların sorulmasını isteyeceklerdir bizlerden, belki görece uzun ama hoş sohbetimizde şimdi de müziğin ortak çalışmalardaki rolünüzden bahsetmek istiyoruz. Bazı müzisyenler Peyk coveri söyledi, bazı müzisyenlere de siz eşlik ettiniz. Bu tarz yeni projeleriniz var mı yakın zamanda netleşmiş?

Olacak, olmalı da.. İnsanlarla bir şeyler yapmayı seviyorum.

ve Olta…. Nasıl bir ortamda doğduğuna çoğumuz şahit olsak da belki projeden yeni haberi olacak okuyucularımız için sizden dinleyebilir miyiz “Olta Dayanışma”nın hikayesini, nasıl doğdu “Olta”?

Pandemic günlerde doğan bir fikirdi. Çaresizlikten doğdu ve çok hızlı yayıldı. 11 albüm çıkardık. Akustik albüm geliyor.

“Olta Dayanışma” yeni yapılanmada single da çıkarmaya başladı; yapımcılığa da evrildi mi? Gelecekte nasıl konumlanır sizce proje?

Bence üretimler geldiği sürece devam edecek. Bu demek ki gelenekselleşebilir ve çok daha fazla şey yayımlayabiliriz.

Konserlere yoğun bir şekilde devam ediyorsunuz ve bunları yine sosyal medyalarınızdan da duyuruyorsunuz; bu konserler arasında hepsi çok özel ama biri sanki biraz daha farklı olacak gibi gibi… “25. yıla özel plak lansman konseri”niz bahsettiğimiz. Bu konser nerede, ne zaman gerçekleşecek, sosyal medyanızdan “Konsere hazırlıklar başlayacak toplantılar yapacağız” dediniz, ilk bize açıklayacağınız sürprizleriniz olabilir belki? Sizden duyalım konseri ve hazırlıkları?

Çok güzel olacak… Renk sazları, mizansen, dansçılar, belki videolar… Çalışıyoruz üstüne..:)) Göreceğiz bakalım orada ne olacak.

Konserler demişken, yasaklara değinmemek olmaz, bu konuda yazıp çizen nadir (!) müzisyenlerimizdensiniz. Neler söylemek istersiniz?

Korkunç bir dönemden geçiyoruz. Bu saçmalıkların bittiğini görmeyi çok isteriz.

Gruplar ya da müzisyenler genelde başka illerde doğar, biraz adını duyuran İstanbul’u kendisine mesken tutar. Siz bunun tam tersi olarak “Sanki müzik sektörü İstanbul merkezliymiş algısını ilk kıranlardan ve Ege’ye yerleşenlerdensiniz. Nasıl geçiyor günler, İstanbul’da olmak ya da olmamak aktif müziğin içindeki sizi nasıl etkiliyor?

Mis gibi… Yazmak için çok vakit oluyor. İyiyim ben böyle.

Gençlerle atölyeleriniz de oluyor zaman zaman. Onları besleyen ve destek olan bir yapınız da var, buradan sizi okuyacak genç müzisyenlere bir mesajınız var mıdır? Ve bu tarz atölyeleriniz devam edecek mi yeni dönemde de?

Mutlaka devam edecek. Yeni atölyemi kışın açacağım; yine ücretsiz ve üretime dayanan bir süreç.

Bize kalsa daha çok soru sorarız, şimdilik nokta değil virgül koymuş olalım bu güzel sohbetimize. Bu güzel sohbet için çok teşekkür ederiz. Sizin son ekleyecekleriniz var mıdır?

Yo gayet memnunum sorulardan… : )


İrfan Alış Sosyal Medya:
Twitter: irfanalis1
Instagram: irfanpeyk

Peyk Sosyal Medya:
Twitter: peyk_band
Instagram: peyk_band

Beyza Cumbul, On Air Music Co.'da projelendirmeci, müzik ve yaşam yazarı, röportajcı.