Umut Ulaş Er’in İlk Kısa Film Çalışması: KORKULUK

Oyuncu ve yönetmen Umut Ulaş Er, kadına şiddeti, eleştirel ve dolambaçsız bir dille anlattığı ilk kısa filmi “Korkuluk”u düşük bütçeyle yarım günde çekti ve şimdi festivallerde yarışıyor.

Bir kadının psikologla arasında geçen konuşmaları üzerinden Türkiye’deki tüm kadınların erkeklere karşı verdikleri kurtuluş ve hayatta kalma savaşını ele alan Korkuluk adlı kısa film Londra’da çekildi. Ağustos ayında £140 bütçeyle çekilen filmin senaryosu Umut Ulaş Er‘e ait. Kamerasında deneyimli sinemacı Garip Aksüt‘ün olduğu filmde Mehmet Aktaş asistan olarak görev aldı. Tolga Bedir‘in projenin ses efekt kısmında önemli bir görev üstlendiği Korkuluk’u Umut Ulaş Er yönetti ve yapımcılığını üstlendi. Başrolde ise genç konservatuar öğrencisi Elza Amani yer alıyor.

Dünya’da son 10 yılda en fazla kadın cinayetinin işlendiği, tacizcilerin verilen komik cezalarla adeta teşvik edildiği ülkenin en önemli toplumsal sorununu eleştirel ve dolambaçsız bir dille beyaz perdeye taşıyan Korkuluk uluslararası film festivallerinde yarışmaya başladı.

Korkuluk Rusya’da gerçekleştirilen Catharsis International Film and Video Festival adlı yarışmaya kabul edildi ve yarı finalist oldu. Ayrıca Londra’da yapılan Best Director Awards film festivalinde de yarışma bölümüne kabul edildi. Film 2020 ve 2021 yılında Toronto’dan Merbourne’e pek çok film festivalinde de yarışmayı bekliyor.

Umut Ulaş Er, Korkusuz filmi hakkında, “Türkiye’de kadın hangi sınıftan olursa olsun tacizden kaçamıyor çünkü her sınıf tacizcisini yaratmış ve verdiği güçle onu besliyor. Sistem bütün enstrümanlarıyla tacizcinin, tecavüzcünün yanında, kadın cinayetlerine kör, sağır, dilsiz. Bu film bir meydan okuma hikayesi. Ben hep beylik sözlerle geçiştirilmiş ve timsah gözyaşlarıyla süslenmiş bu acının dilini çözdüm ve dünyaya en çıplak haliyle duyurdum. Bakmaya ne kadar cesur olunur onu bilemem.” açıklamasında bulundu.

Korkuluk hakkında

Güzelliği her zaman başına bela olmuş, hayatının her aşamasında, gittiği her yerde tacize uğramış, eski eşinden sürekli şiddet görmüş bir kadının, psikoloğa sığınmasını, burada karşılaştığı sürprizi ve sonuçlarını ele almaktadır. Çıkışları farklı sınıfların tacizcileri tarafından tutulmuş bir labirentte ne yapacağını bilemezken bir önceki seansta psikologtan gelen “geçmişi affetme” önerisine ikinci seansta hazırlanmış olarak gelir ve artık ikisi için de geri dönüş yoktur!

Korkuluk filmini takip etmek için; instagram: @korkulukfilmi

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.