Desmond Morris’in Çıplak Kadın’ı Yenilenen Kapak Tasarımıyla Yeniden Raflarda!İnkılâp Kitabevi, ünlü zoolog Desmond Morris’in, kadın bedenini anlama kılavuzu sayılabilecek çalışması Çıplak Kadın’ı yenilenen kapak tasarımıyla yeniden okurlarla buluşturuyor. Kadın vücudunu büyük bir titizlikle tepeden tırnağa inceleyen Morris’in; bir zooloğun bakış açısıyla, tamamıyla bilimsel gerçeklere dayanarak ve büyüleyici anekdotlarla bezeyerek kaleme aldığı Çıplak Kadın zihinlerde kışkırtıcı soru işaretleri uyandırıyor. Tüm kadınlarda ortak olan biyolojik özelliklerin nasıl bir evrim geçirdiğine özellikle dikkat çeken Morris, toplumların kadın vücudunu mükemmelleştirmek yolunda karşılaştıkları zorlukları ve geçirdikleri aşamaları keşfetmeye çalışıyor.

İnsan ve hayvan bedenini evrimsel, işlevsel ve cinsel konularda inceleyen usta araştırmacı Desmond Morris’in kadın bedeni üzerine yaptığı araştırmaları topladığı Çıplak Kadın (The Naked Woman) kitabı İnkılâp Kitabevi etiketi ve yeni kapak tasarımıyla okurlarını bekliyor. Kadın bedenini A’dan Z’ye inceleyen çalışma okuru adeta bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Bütün uzuvların tek tek incelendiği Çıplak Kadın’da okuru hayli şaşırtacak hap bilgilere de yer veriliyor.

Geçirdiği milyonlarca yıllık evrim sonucunda akıllara durgunluk verecek değişikliklere uğrayan ve son derece hassas düzeltmelerle işlenen kadın vücudu, bu gezegendeki en olağanüstü canlı varlıktır. Farklı bölgelerde ve farklı zamanlarda yaşayan insan toplulukları, kadın vücudunu değişik şekillerde bezeyerek tabiatın önüne geçmeye çalışmıştır. İnsan denen canlı varlığı son derece iyi gözlemleyen Desmond Morris, bu çalışmasında büyük bir beceri ve titizlik içinde kadın vücudunu tepeden tırnağa inceliyor. Tüm kadınlarda ortak olan biyolojik özelliklerin nasıl bir evrim geçirdiğine özellikle dikkati çeken Morris, toplumların kadın vücudunu mükemmelleştirmek yolunda karşılaştıkları zorlukları ve geçirdikleri aşamaları keşfetmeye çalışıyor.

Sunday Times’ın “Morris’in bu çalışması son derece özgün, kışkırtıcı ve muazzam eğlenceli. Bu kitap insanların yaşamlarını değiştirecek.” yorumunu yaptığı Çıplak Kadın, ünlü zooloğun insan denen hayvanı inceleme konusundaki rakipsiz deneyimini bir kez daha gözler önüne seriyor.

İnkılâp Kitabevi, okurlarına Desmond Morris’in çok satan Çıplak Adam (The Naked Man) ve Çıplak Maymun (The Naked Ape) kitaplarını da yeni edisyonlarıyla sunuyor.

Desmond Morris’in Çıplak Kadın adlı çalışması Ayşe Aslı Özer’in çevirisiyle, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflarda, inkilap.com, dr.com.tr ve kitapyurdu.com adreslerinde!

DESMOND MORRIS HAKKINDA

1928 yılında Wiltshire’da dünyaya gelmiştir. Birmingham Üniversitesi’nden zooloji lisans derecesiyle mezun olduktan sonra, Oxford Üniversitesi’nde doktora yapmıştır. 1959 yılında Londra Hayvanat Bahçesi Müdürü olarak çalışmaya başlayan Morris, bu görevini sekiz yıl süreyle sürdürmüştür. Tüm dünyada milyonlarca satan Çıplak Maymun adlı kitabını bitirinceye dek yedi adet kitap ve birçok bilimsel çalışmaya imza atmıştır.

Desmond Morris, insan ve hayvan davranışlarını inceleyen birçok televizyon programı ve filmin de yapımcılığını üstlenmiştir. Kendisinin hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından sevilmesini sağlayan kolay anlaşılır üslubu, onu günümüzün en ünlü doğa tarihi program yapımcılarından biri haline getirmiştir. Morris, aynı zamanda son derece başarılı bir sanatçıdır.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.