İçimizdeki Yangın // Özlem Tekdemir

İçimizdeki yangının ilk kıvılcımı ne zamandı ? Ne zaman alev aldı. Nereden başladı? Gözde Mulla’nın son solo sergisi “İçeride Bir Yerde” yaşam sancısının içten içe duyulan sızısını yangın imgeleriyle görünür hale getirirken, ev olgusuna ve ona ait günlük öğelere bakmamızı istiyor. Yaşantımızı çevreleyen izole eden korunaklı kozamız ve onun içinde olup biten, onun içinde kalan, zaman zaman dışarıdan fark edilse de pek bilinemeyen, görülmek istenmeyen, üstü örtülen şiddet olgusunun metaforu olarak dile gelen yangınları, varoluşsal açıdan ele alıyor.

1. Gözde Mulla, İçeride Bir Yerde serisi 1, kağıt üzerine kara kalem ve kuru boya. 90x60 cm. 2021. Sanatçının izniyle.  2. Gözde Mulla, İçeride Bir Yerde serisi 3, kağıt üzerine kara kalem ve kuru boya. 50x60 cm. 2021. Sanatçının izniyle.
1. Gözde Mulla, İçeride Bir Yerde serisi 1, kağıt üzerine kara kalem ve kuru boya. 90x60 cm. 2021. Sanatçının izniyle.
2. Gözde Mulla, İçeride Bir Yerde serisi 3, kağıt üzerine kara kalem ve kuru boya. 50x60 cm. 2021. Sanatçının izniyle.

Hergün deneyimlediğimiz şiddet çağının yol açtığı iç yangınlarını, evimizin içindeki yangın imgeleriyle görselleştiriyor. Rafine, son derece yalın, bir o kadar güçlü desenlerden oluşan sergi, dışarıdan içeriye sirayet eden ve sergiye başka bir his durumuyla dahil olan iç sancısına dikkat çekiyor.

Gözde’nin kendi deyimiyle salonumuzun ortasına bırakılıverilen, normalleştirilen bu ruhsal acı imgeleri davetsiz misafirler olarak yaşantımızın parçası oluyor. Yaşadığımız gezegendeki değişimden, coğrafyamıza, evimizin içine ve kalbimize yerleşen bu sızı, çok derinlerde “İçimizde Bir Yerde” varlığını sürdürüyor. Bizi kavrıyor, dönüştürüyor ve ele geçiriyor.

Gözde Mulla’nın İçeride Bir Yerde sergisi 18 Eylül – 5 Ekim arası Ankara’nın bağımsız sanat ortamı ToscaArt&Design’da.

1980 İstanbul doğumlu Özlem Tekdemir, akademisyen olarak çalışmakta, sanat ve sanat yazın alanındaki çalışmalarını Ankara'da sürdürmektedir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir