Zaman:28 November, 2020

Portfolyo: Zeynep Köklüce


Zeynep Köklüce

Zeynep Köklüce, 1993 yılında İstanbul’da doğdu. 2015-2018 yılları aralığında kendi kurduğu Sanat Atölyesi’nde çeşitli tekniklerde resim dersleri vermiştir. Güzel Sanatlara hazırlık yaklaşık yüz öğrenciye ders vermiştir. Atölye öğrencileriyle iki karma resim sergisi açmış ve çeşitli workshoplar düzenlemiştir. 2017 yılında Kazım Karabekir İlk Öğretim Okulunda Otizmli Öğrencilere özel resim dersi vermiştir. 2019 yılında Barış Manço Kültür ve Sanat Merkezinde resim dersleri vermiştir. 2019 yılında Altınbaş Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’nden mezun olmuştur. Sanatçı, ulusal ve uluslararası karma sergilerde yer almıştır. Halen çalışmalarını İstanbul’da ki atölyesinde sürdürmektedir.

Kişisel Sergiler

2016 ’’Doğa’dan Sanat’a Sanattan Toplum’a’’ Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi, İstanbul

Karma Sergiler

2020 Forum Factory, Berlin, Germany
2019 Nisbetiye On,İstanbul
2019 İstanbul Art Show,İstanbul
2019 Bakırköy Güzel Sanatlar Lisesi 2. Sanat Çalıştayı ve Sergisi, İstanbul
2019 Altınbaş Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümü Bitirme Projesi Sergisi, İstanbul
2018 ‘’ Reflections Of Art’’ Boris Georgiev City Art Gallery, Varna – Bulgaria
2018 Art Station- Nisart Galeri,Teşvikiye, İstanbul
2018 Altınbaş Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümü Yıl Sonu Resim Sergisi, İstanbul
2017 Altınbaş Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümü Yıl Sonu Resim Sergisi, İstanbul
2017 İspirtohane Kültür ve Sanat Merkezi, İstanbul
2016 Bağcılar Kadın ve Aile Kültür Merkezi, İstanbul
2016 Taksim Ressamlar Derneği, İstanbul
2014 Siyavuşpaşa Spor Kompleksi, İstanbul
2013 Siyavuşpaşa Spor Kompleksi, İstanbul

Sanatı Hakkında

Zeynep Köklüce, resimlerinde şiirlerini konu alarak eserlerini lirik bir dille ifade ediyor. Doğa; duyguların uzantısı niteliğinde eserlerde yer alıyor. Doğanın ruhu ve nesnenin gizini melankolik bir şekilde çağrışımlara ve sembollere başvurarak bize aktarıyor. Figürlerinde izleyiciye hüzün ve saflık hissiyatı veriyor. Bu da figürün yaşadığı dramatik hale tinsel bir boyut kazandırıyor. Resimlerinde figürlerin gözleri kapalı ve özdeksel olarak hayatta var oluşu insanın gerçek yaşam uzantısında yaşanacaklardan bir haber oluşunu simgeliyor.

Figürlerindeki ruhsal bunalım hali gerçek ve düş kendini dramatize etmiş ve insan arzusunun, gücüne güç katıyor. Resimlerinde yer alan kuşlar; saflığı, sevgiyi huzuru ve aşkı temsil ediyor. Simgesel olarak kullandığı kuşlar anlam ve ifadeye göre tinselliğe gönderme yapıyor. Resimde kullanılan tonlar ara tonlardan oluşuyor, keskin bir mekan algısı olmadan arka plandaki doğa ile bütünleşmiş lirik bir anlatım ile bu bütünlüğü sağlıyor.

Sanatçı; ”Aslında bizler hayatın içerisinde; gözlerimiz kapalı bir şekilde (geleceğe dair kesinliğin olmayışı) ne yaşayacağımızı bilmeden kadersel bir döngünün içerisinde dönüp duran bir çarkın elemanlarıyız. Her ne kadar gözlerimizle görsek de kulaklarımızla işitsek de kadersel döngüyü bilmeyerek yaşamaya devam etmekteyiz.”diyor.

Instagram: zeynp.art


Bu gönderiyi Instagram'da gör

Elaboration – Oil on canvas #figurativepainting #figurativeart

Zeynep (@zeynp.art)'in paylaştığı bir gönderi ()

Doğal Bakım Ürünleri


Hasan Nazif YILMAZ

1984, Lovech doğumlu. Fotoğraf meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir