Serdar Dartar’ın “Buluşma” Sergisi Galeri Kambur / Bebek’te! Serdar Dartar'ın "Buluşma" İsimli Sergisi Galeri Kambur / Bebek'te! 
Serdar Dartar’ın “Buluşma” İsimli Sergisi Galeri Kambur / Bebek’te! 

Galeri Kambur; 16-26 Haziran tarihleri arasında sanatçı Serdar Dartar’ın kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

“Zamanın törpüleyip durduğu bedenden ruha akseden duyguları, başka bir kapıdan geçerek selamlamak, ruhun kara kutusunu bulmak, kendinle buluşmak.”

Sanat, insanın metaforik bir aynasıdır. İzleyicinin eserle kurduğu duygudaşlık, aslında onun kendi özüyle buluşmasıdır. Sanatçının renk paletinden dışa vurulan izler, izleyicinin ruhuna açılan yolun çizimidir.

Serdar Dartar’ın duygu ve düşüncelerinin yansıması olan resimler, alımlama esnasında izleyicinin ifade temsiline dönüşür. İzleyici, kendi serüvenini aktaran ressama yol arkadaşlığı ederken, yolcunun kendisi haline gelir. Eserle kurulan etkileşim, sihirli bir şekilde ziyaretçileri resmin içine çeker.

Sanatçının eserlerinde; izleyici, önce sanatçının gözünden ardından figürün gözünden resme bakar ve “alımlayan” haline gelir. Bu hal ile birlikte bulunduğu alandan kopup, gerçekliğin ötesinden geçerek eserin içine dalar ve resmin bir parçası olur. Eser ile ilişki kuran izleyicinin onunla hemhal olması, eseri alımlayıcıya kendi hikayesini ve deneyimlerini yansıtan, iç gözlem ve tefekküre davet eden aynalar haline getirmektedir.

“Buluşma”daki ilham, bilinmeyenin gizemli güzelliğine duyulan hayranlıktan gelirken, aynı zaman dilimi içerisinde izleyicileri; sanatçı, sanat eseri ve sanat alımlayıcısı ekseninde buluşturmaktadır.

Serdar Dartar’ın son dönem çalışmalarının yer aldığı “Buluşma” isimli kişisel sergisi, 26 Haziran’a kadar Galeri Kambur / Bebek’te ziyaret edilebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar