Serkan Özkaya’nın ‘O’ Adlı Yerleştirmesi St. Louis, 21c Müzesi’nde

Serkan Özkaya, O, 2023, installation. Courtesy of 21c Museum Hotel St. Louis. Photo: Ennismore.
Serkan Özkaya, O, 2023, installation. Courtesy of 21c Museum Hotel St. Louis. Photo: Ennismore.

Serkan Özkaya’nın yaklaşık beş yıldır üzerinde çalıştığı eseri ‘O’, yeni açılan St. Louis, 21c Müzesi’nde sergileniyor.

‘O’, basit biçimde, dünyanın en büyük kristal küresi olarak tarif edilebilir. 250 cm çapındakı bu devasa heykel tamamen şeffaf görünümde; destile su ile doldurulmuş akrilik bir küreden oluşur. O’nun akrilik küre ve kaidesi, Colorado’da bulunan Reynolds Polymer Technology şirketi tarafından üretildi. Yaklaşık dört yılda üretilen eser, 21c Müzesi’nin kapısından sığmayacağı anlaşıldığı için bulunduğu noktaya, müzenin duvarları tamamlanmadan önce yerleştirildi. Heykel, inşaatın tamamlanmasının ardından, yaklaşık 8 bin litre destile su ile dolduruldu. Toplam ağırlığı 10 tonu bulan heykel için müzenin zemininde özel bir destek inşa edildi. Müzenin daimi koleksiyonunda yer alan ‘O’ e St. Louis’e yolu düşen sanatseverleri bekliyor.

Tıpkı kristal bir küre gibi, ‘O’ da bir lens görevi görüyor ve içinden bakıldığında çevresini baş aşağı gösteriyor. Önü ya da arkası olmayan bu büyük kütle, boyutlarına ve ağırlığına rağmen geçirgenliğini koruyor ve izleyiciler heykele değil, heykel aracılığıyla dünyaya bakıyor. Baş aşağı görüntüye maruz kalan sanatseverler ise kendilerinin de ‘O’nun diğer tarafından baş aşağı bir şekilde göründüklerini biliyor.

Serkan Özkaya Hakkında

Serkan Özkaya, heykel, enstalasyon, video ve dijital uygulamalar gibi bir çok farklı medyumla ilgilenen bir kavramsal sanatçıdır. Özkaya’nın son projelerinden bazıları arasında, insan boyutunda bir ayna küreyi, dev bir göz bebeğine dönüştürmek için yansımaları kullanan enstalasyonu gözegöz; Duchamp’ın New York’taki stüdyosunda kurulan ve bir camera obscura olarak çalışan, Marcel Duchamp’ın Étant donnés’inin yeniden yaratımı olan Bekleyeceğiz; galeriyi duvarların ardında olup bitenlerin yansımalarıyla kaplayan Bir New York Mekanını Tüketme Girişimi; her dört dakikada bir galeriden geçen bir yolcu uçağının gölgesinden oluşan Mirage; doksan iki makarna türü için 3D bilgisayar modelleri oluşturduğu Bir ve Üç Makarna (George L. Legendre ile birlikte) ve Main Street Louisville’de dikili, orijinalinin iki katında ve altın kaplama olan Davut (Mikelanj’dan esinle) sayılabilir.

‘O’ hızlandırılmış kurulum süreci

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar