Mehmet Turgut İle “Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası” ve “Fotoğrafçılık” Hakkında Söyleştik

Fotoğrafçılığa, babası Ahmet Turgut’un 1971’de Ankara’da kurduğu Stüdyo Büyük’te adım atan ve üç kuşaktır devam eden aile mesleğini başarıyla sürdüren Mehmet Turgut, geçtiğimiz yıl 21 Ocak’ta kaybettiği babası ve ustası anısına kupa formatında ödüllü bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Bu yıl birincisi düzenlenen ve her yıl aynı tarihte düzenlenerek gelenekselleştirilmesi arzu edilen bu anlamlı fotoğraf kupası ve merak ettiklerimi fotoğrafçı Mehmet Turgut cevapladı.

Keyifli okumalar.

Mehmet Turgut İle "Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası" ve "Fotoğrafçılık" Hakkında Söyleştik
Ahmet Turgut – Mehmet Turgut

Geçen yıl kaybettiğiniz babanızın anısına düzenlediğiniz Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’ndan bahseder misiniz? Nasıl bir yarışma? Kazananları neler bekliyor?

Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’na, dileyen herkes kendi çektiği fotoğrafları photocup.com internet adresinden ya da PhotoCup’ın mobil uygulamasından yükleyerek 7 Şubat’a kadar katılabilecek. Başvuruların sona ermesinin hemen ardından oylamaların başlayacağı kupada, sonucu fotoğraf severlerin ve fotoğraf eğitmenlerinden oluşan PhotoCup Masters ekibinin oyları belirleyecek. Kazananlara toplam 5.000 TL ödül verilecek olan Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’nda; birinci, ikinci ve üçüncü olan fotoğrafçıların yanı sıra en iyi oy veren bir kişi de para ödülü kazanacak.

Hatıralarınızdaki “Stüdyo Büyük” nasıl bir yer? Oraya ait koku ve duyguları nasıl tanımlıyorsunuz ve bugün o duygular size ne hissettiriyor?

Üzerimdeki etkisi hep iyi yönde oldu; iyi bir esnaf olmamı sağladı, insanları tanımamı insanların çalıştırılmayacağını; beraber çalışılması gerektiğini öğretti.

Fotoğrafçılık aile mesleğiniz ve bunu gelenek halinde sürdüren üçüncü kuşaksınız. Bu durumun meslek seçiminizde etkisi nedir? Aile mesleğiniz olması geleneği devam ettirmeniz yönünde üzerinizde baskı yaratıyor mu?

Ben başka bir meslek yapmayı hiç düşünmedim, mesleğin sonraki nesillere de devam etmesini çok istiyorum. Turgut ailesinde gelenek, herkes fotoğrafı bilecek ama isterse yapacak şeklinde oldu hep.

İlk fotoğraf makineniz ve lensinizi hatırlıyor musunuz? Makine seçiminizde babanızın etkisi oldu mu?

Bir stüdyonun içine doğduğum için; ilk makinemi, lensimi ya da çektiğim ilk fotoğrafı hatırlamıyorum.

İlk çektiğiniz fotoğrafa babanızın yaptığı yorumu hatırlıyor musunuz?

İlk çektiğim fotoğrafa değil ama Amerika Fotoğraf Federasyonu onur ödülünü alıp Türkiye’ye döndüğümde ödül aldığım fotoğraflara bakıp; “ışıkta eksiklerin var” demesini unutamıyorum.

Mehmet Turgut İle "Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası" ve "Fotoğrafçılık" Hakkında Söyleştik
Mehmet Turgut Fotoğraf Kupası

Ülkemizde fotoğrafçılığı meslek olarak sürdürebilmek ve bu daldan geçim sağlayabilmek çok zor. Bu yola girmek isteyenler için tavsiyeleriniz olur mu?

Sadece fotoğrafçılık yapacaklar ve yaptıkları işten hiç sıkılmayacaklarsa başlasınlar. Yoksa bu hobiden öteye geçemezler.

Sizi etkileyen en beğendiğiniz fotoğrafçılardan bir iki isim vermenizi istesem aklınıza ilk gelenler kimler?

Ara Güler, Jan Sudek, Misha Gordin, Helmut Newton

Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’na başvurular 7 Şubat’a kadar devam ediyor.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.